Bilişim 20 EKİM 2011 / 11:23

Panasonic televizyonu kapatıyor (mu?)

Panasonic televizyonu kapatıyor (mu?)

Panasonic, plazma TV panel üretimini azaltma ve birkaç bin çalışanını işten çıkartma kararı aldı. Sebep, şirketin sürekli zarar eden televizyon bölümünün Asyalı rakiplerinin gerisinde kalması.Reuters’in haberine göre, şirket Japonya’nın güneyinde Hyogo’da bulunan Amagasaki No:3 fabrikasında plazma panel üretimini durduracak.

Amagasaki No:3, dünyanın en büyük plazma panel fabrikası olarak biliniyor. 2009 Aralık ayında  tamamlanan fabrikanın üretim kapasitesi aylık 330 bin panel. Fabrika, 42 inçten 150 inçe kadar değişen büyüklüklerde panel üretiyor.

Habere göre Panasonic, bir taraftan da Chiba’da bulunan likit kristal panel ekran fabrikasını elden çıkarmayı düşünüyor. Şirket, aldığı bu kararlara bağlı olarak birkaç bin çalışanını da işten çıkartacak. Konuyla ilgili görüş veren Panasonic sözcüsü, şirketin televizyon işi için farklı çözümler üzerinde çalıştığını belirterek detay vermemeyi tercih etti.

Panasonic, Japonya'daki yerel rakipleri Sony ve Sharp’ın yanında Güney Koreli Samsung Electronics gibi rakiplerinin karşısında ayakta durmaya çabalıyor. Şirketin Temmuz-Eylül dönemi gelir rakamlarını 31 Ekim’de açıklaması ve bu açıklamada stratejisiyle ilgili de daha net sonuçlar ortaya koyması bekleniyor.

Haberin kaynağını bu adreste görebilirsiniz.