Bilişim 04 NİSAN 2016 / 15:29

Panama Belgeleri ortalığı karıştıracak

Panama'da faaliyet gösteren Mossack Fonseca'ya ait veri sızıntısı büyük ses getirecek gibi görünüyor.

Panama'da faaliyet gösteren Mossack Fonseca adlı hukuk bürosundan 2,6 terabaytlık veri sızıntısı tarihin en önemli siber saldırılarılarından biri oldu. Wikileaks'te olduğu gibi birçok ünlü ismin ve politikacının ricari faaliyetleri, sızdırılan veriler ile gün yüzüne çıkarken, belgelerin ilerleyen süreçte çok daha fazla ses getirmesi bekleniyor. 

Uzun bir süredir geniş bir gazeteci ağı tarafından incelenen belgeler, aralarında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in de yer aldığı önemli politikacıların ticari faaliyetlerini de ortaya koydu. Özellikle vergi konusunda oldukça esnek bir politikaya sahip olan Panama'yı tercih eden politikacılar, ticari faaliyetlerini Panama üzerinden gerçekleştirirken, kendilerine önemli kazanç sağladılar.

Hali hazırda "özet" şeklinde yayınlanan belgelerin, ilerleyen süreçte bölgesel olarak dünya çapında birçok ismin ve ülkenin gizli kalmış eylemlerine ortaya çıkarması bekleniyor. 

Konuyla ilgili detaylı bilgiye bu adres üzerinden ulaşabilirsiniz. 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun