Bilişim 08 MART 2011 / 15:45

OYTEK cihaz ve marka bağımsız NFC çözümünü tanıttı

OYTEK 2011’e TÜBİTAK destekli NFC Projesi’nin devamı olarak kabul edilen “NFC Platformu Alternatif Secure Element Tabanlı Mobil Yazılım Geliştirme Projesi” ile başlıyor.

NFC (Near Field Communication) ekosisteminde uygulama geliştirici rolüyle yer alan OYTEK, yakın zamanda gerçekleştirdiği TÜBİTAK Teydeb destekli Ar-Ge projesi kapsamında NFC teknolojisinin ödeme sistemleri, toplu taşıma, ulaşım, eğlence, perakende gibi pek çok sektörde kullanımına yönelik çözümler geliştirdi.OYTEK Genel Müdür Yardımcısı Bahar Madazlı, NFC ile ilgili olarak başladıkları 2. Ar-Ge projesi ve bu alanda yaptıkları çalışmalarla ilgili şu bilgileri verdi:“Üzerinde çalışmaya başladığımız 2. NFC projesi olan TÜBİTAK TEYDEB destekli “NFC Platformu Alternatif Secure Element Tabanlı Mobil Yazılım Geliştirme Projesi” kapsamında; alternatif NFC araçları (alternatif Secure Element’ler), alternatif mobil işletim sistemleri ve OYTEK NFC Platformu üzerinde uygulama ve servis yazılımları geliştirmekteyiz. Bu projemizin temel hedefi, NFC uyumlu donanım seti eksikliği ve cihaz bağımlılığı (üretici, marka/model,vb.) gibi kısıtları bulunan NFC teknolojisinin Türkiye’deki gelişimini hızlandırmak ve alternatif iş modellerine cevap verebilmektir.İlk projede ödeme sistemleri, toplu taşıma, ulaşım, eğlence, perakende sektöründe geliştirilen uygulamalar, NFC teknolojisinin farklı iş alanlarında uygulanabilmesini sağlamaktaydı. Yeni projenin sonucundaysa; farklı mobil işletim sistemleri ve alternatif Secure Element’lerin birlikte kullanımıyla oluşan kombinasyonların, OYTEK NFC Platformu ile desteklenmesiyle toplam bir NFC çözümü sunulmasını hedefliyoruz.”OYTEK Genel Müdür Yardımcısı Bahar Madazlı, açıklamalarını sonlandırırken önümüzdeki dönemde kredi kartlarına alternatif olarak başta cep telefonları olmak üzere farklı mobil elektronik araçların geleceğini, özellikle güvenlik konusunda önemli ilerlemelerin sağlanacağını ifade etti. Madazlı, BT sektöründeyse sanallaştırma ve bulut bilişimin genişlemesinin süreceğini, BT dışkaynak kullanımının da giderek yaygınlaşacağını öngördüklerini sözlerine ekledi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun