Bilişim 29 MART 2011 / 11:16

Oracle'dan HP'ye cevap gecikmedi!

Oracle'dan HP'ye cevap gecikmedi

Itanium işlemcili sunucular için yazılım üretmeyi sonlandırmasının ardından HP'nin şimşeklerini üzerine çeken Oracle, konuyla ilgili olarak bir açıklama yaptı ve dedi ki: "HP Itanium'un kaderini bilerek müşterilerden saklıyor!"

Oracle sözcüsü, yaptığı açıklamada HP'nin Oracle'ı suçlayan ifadeleriyle ilgili olarak şunları söyledi:"Oracle Itanium işlemciler için yazılım geliştirmeyi durdurduğunu açıkladığında HP'nin kurumsal donanım çözümlerinden sorumlu başkan yardımcısı David Donatelli şunları söyledi: 'Oracle kamu kurumlarını ve işletmeleri verimlilik azalmasından dolayı yüz milyonlarca dolarlık zarara uğratacak.'Oysa doğru olan bunun tam tersi. Oracle herhangi bir yazılım ürününü veya donanım platformunu geliştirmeyi durdurmaya karar verdiğinde, bunu belli bir süre önceden müşterilerine haber verme yükümlülüğü altındadır. Böylece müşterilerimize işlerini yeniden planlamaları ve yönetmeleri için gereken bilgiyi sağlarız.HP'nin de çok iyi farkında olduğu üzere Intel'in geleceğe dair yönelimi X86 platformu üzerine odaklanmaktadır ve Itanium'un yerine X86 platformunu koyma çabaları halihazırda yürürlüktedir. HP, bu bilgiyi Itanium müşterileriyle bilerek paylaşmama eğilimindedir. Her ne kadar Oracle'ın yeni yazılım ürünleri Itanium üzerinde çalışmayacak olsa da, mevcut Oracle/Itanium müşterilerini var olan çözümlerle desteklemeye devam edeceğiz. Dahası, Oracle'ın Itanium üzerinde yazılım geliştirmeye son veren büyük yazılım geliştiricilerinden en sonuncusu olduğunu belirtmek isteriz."Oracle'ın açıklamasının orijinal metnini bu adreste bulabilirsiniz. Bu arada açıklamadaki son cümleyle ilgili olarak bir not ekleyelim: Oracle'ın daha önceki haberimizde yer alan basın açıklaması, daha önce Microsoft ve RedHat'ın da Itanium için yeni yazılım geliştirmeye son verdiğine vurgu yapıyordu.Ne oldu da böyle oldu diye merak edenlerin konuya dair bir önceki haberimize göz atmalarında fayda var.Bakalım HP'nin buna cevabı ne olacak?

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun