Bilişim 01 MART 2012 / 18:16

Oracle, büyük veri tabanları için hazırlanan yeni opsiyonunu duyurdu

Oracle'dan büyük veri için yeni opsiyon

Oracle bugün “Oracle Advanced Analytics” ismiyle 11g veritabanı ile birlikte kullanılabilecek yeni bir opsiyonunun duyurusunu yaptı. Oracle R Enterprise, istatistiksel dili kullanıcıları için 11g veritabanı kullanımı sayesinde işlenecek veri miktarını da katlayarak kurumsal ölçekte performans sunabilen bir özelliktir. 1995’den bu yana, 2 milyondan fazla kullanıcının ilgisini çekmeyi başaran R dili kullanıcılarının güçlerini arttırma imkanı sunuyor. Bu özellik sayesinde mevcut R Dili kullanım araçları, geliştirme becerileri ve programları artık Oracle 11g veritabanı üzerinde de değişiklik gerektirmeden kullanılabiliyor.

İçeriğinde bulunan "veri madenciliği" özelliği sayesinde, iş performansına yeni bir anlayış katmak üzere verilerin içinde gizli kalmış anlamları ve olası etkilerini ortaya çıkarmak için kullanılan, tahmine dayalı analitik uygulamaların kolayca geliştirilmesine ve kullanılmasına yardımcı oluyor.

R Enterprise’ı büyük veri analitik işlemleri için test eden kullanıcılar mevcut ortamlarından göre çok daha iyi performansa sahip olduklarını belirttiler.

Konuya değinen Oracle Sunucu Teknolojileri Kıdemli Başkan Yardımcısı Andrew Mendelsohn, Oracle olarak “Büyük Veri” analitiklerinin neden olduğu zorluklarla başa çıkmaya odaklandıklarını belirtirken, müşterilerinin en zorlu analitik problemlerini çözmelerine yardımcı olmak için, ölçeklendirilebilir ve güvenli bir büyük veri platformunu temin etmeyi amaçladıklarını söyledi.

Oracle, MySQL’i geliştirmeye devam ediyor

Oracle, MySQL 7.2 sürümü ile yüksek ölçeklendirilebilirlik ve çok düşük gecikme oranlarına sahip ve yüzde 99.999 süreklilik oranıyla web tabanlı büyük ölçekli iletişim ürünleri ve servisleri için kolaylıklar yaratmayı vaadediyor.

Arttırılmış performans ve esneklik MySQL Cluster 7.2 kullanıcılarının SQL ve NoSQL arayüzlerinde yüksek ölçeklenebilir veri tabanlarının oluşturulmasına ve dağıtımına olanak sağlarken, ACID teknolojisini kullanarak karmaşık sorgulara veya çoklu tablo işlemlerinin yapılmasına izin veriyor. Kullanıcılar basit bir anahtar değerden karmaşık sorgulara kadar bütün işlemlerini aynı veri seti ve aynı veri tabanı üzerinde yapabilme imkanına erişiyorlar.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun