Bilişim 28 EYLÜL 2012 / 17:01

Oracle buluttaki hakimiyetini genişletmeye çalışıyor

OpenDay’de planlarını açıklayacak Oracle veritabanı programının yeni sürümünü beş yıl sonra ilk kez piyasaya sürüyor ve üst seviye sunucu portföyünü genişleterek bulut bilişim işinden daha fazla pay almayı hedefliyor. Şirket Salesforce'un pazarına göz koydu.Oracle’ın eşbaşkanı olan Mark Hurd’ün bir röportajda aktardıklarına göre, San Francisco’da 1-3 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilecek OpenWorld etkinliğinde, bulut bilişim için tasarlanan ve kurumsal veriyi daha etkin şekilde yönetebilecek daha güçlü yeni 12c veritabanını Larry Ellison tanıtacak. Daha önce Larry Ellison’ın yaptığı açıklamalara göre Oracle, Hizmet olarak Altyapı (Infrastructure-as-a-service - IaaS) işinde yer almak için yeni çözümünü kendi etkinliklerinde duyuracak.

Son 5 yılda satışlarını iki katına çıkaran Oracle, yıllık kârlılık rakamlarında da iyi durumda gidiyor. OpenWorld’de Oracle bulut bilişimde farklı bir yol arayarak Salesforce.com ve Workday gibi donanım ihtiyacı duyulmayan pazara girmeye hazırlanıyor.

Oracle’ın bulut planları için önemli bir haftaya girilirken Oracle’ın hisselerinin satın alınmasının getirisi olacağı şimdiden konuşulmaya başlandı. Tanıtılacak 12c veritabanıyla Oracle, birçok şirketin aynı veri ambarından üzerinden kullanarak istediği veri işleme ihtiyacını karşılayacak. Mark Hurd’ün verdiği bilgilere göre, Exadata ve Exalogic sistemlerinin yanı sıra veritabanı, Java geliştirme aracı ve sosyal medya analiz yazılımının internet üzerinden hizmet olarak Oracle tarafından sağlanacağı belirlendi. Exadata altyapısında bir bulut verdiklerini ifade eden Hurd, bu sayede hızla finansal kararlarda yaşanabileek ani değişikliklere reaksiyon verilebileceğini aktardı.

Yazılımlar bulut tabanına taşınıyor

IBM, Microsoft ve Vmware de şirketlerin sistemlerini ve yazılımlarını hizmet olarak sunmak ve daha kolay değiştirilebilir olması için çalışmalarını sürdürüyor. Oracle’ın bu yöndeki çalışmaları bahsi geçen şirketleri de rahatlatacak. Yeni -cloud yani bulutu ifade eden ‘c’ takısıyla- 12c veritabanıyla sanallaştırma teknolojileri kullanılarak yazılımların aynı anda birden fazla işlemi gerçekleştirebilmesi sağlanacak.

Veritabanının yeni sürümünü beş yıl sonra ilk kez ortaya çıkartan şirket, bulut bilişimin önünü açmayı hedefliyor. Birçok şirket Oracle’ın yazılımlarını kullandığı için bu hamlenin bulut bilişim penetrasyonunu artırması bekleniyor.

Satın almalara 50 milyar dolar harcadı

Şirket satış ve kârlılık odaklı yürüttüğü satın alma stratejisini genişletti. Oracle 50 milyar dolardan fazla para vererek 80 anlaşma ile sunucu ve kişisel bilgisayar üzerinde çalışan iş yazılımlarını bünyesine ekledi.

Oracle Cloud hizmetleri içerisinde şirket 1 milyar dolarlık bulut bilişim işine imza attı. Bu işler arasında Taleo ve RightNow gibi dev satın almalar sonucunda elde edilen insan kaynakları ve müşteri ilişkileri uygulamalarından elde edilen gelirler de bulunuyor.

Karşılaştırma yapıldığında Oracle’ın neden Salesforce’un koltuğuna göz diktiği görülüyor. Zira Salesforce son çeyrekte 4.1 milyar dolarlık bulut anlaşması gerçekleştirdiğini duyurdu. Bir diğer göz önündeki şirket olan ve halka arza hazırlanan Workday de online insan kaynakları ve finansal yazılımlarını 10 binlerce Google çalışanının da dahil olduğu satışlarda kullandı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun