Bilişim 05 EYLÜL 2012 / 13:49

Oracle açıklama yaptı: "HP’ye yazılım üretmeye devam edeceğiz"

Itanium serisi sunuculara yazılım üretmeyeceğini açıklayan Oracle, mahkeme kararının ardından Itanium sistemleri için yazılım üretmeyi kabul ettiğini açıkladı.Bir süre önce HP’nin Itanium serisi sunucularına destek vermeyi keserek uyumlu yazılım üretmeyeceğini duyuran Oracle, mahkeme kararı karşısında geri adım attı. Ağustos ayında sonuçlanan mahkeme kararında, Oracle’ın HP sunucularına yazılım geliştirmeye devam etmesi kararı verildi.

Daha önce karara itiraz edeceğini duyuran Oracle, yaptığı açıklamayla Itanium serisine destek vermeye devam edeceğini bildirdi. 30 yıldan bu yana iş ortaklığı yürüten ve 140 binden fazla ortak müşterisi bulunan iki şirket, Oracle’ın Sun’ı satın almasının ardından rekabete girmişti.

Oracle’ın donanım alanına giriş yapmasıyla HP ile ilişkiler zayıfladı. Yapılan açıklamada, HP’nin Itanium serisi sunucularına destek verileceği ancak bunun için herhangi bir yazılı anlaşma yapılmadığı belirtildi.

Açıklamada, “Oracle, üreteceği yeni nesil yazılımlarında HP’nin Itanium sunucularını destekleyen sürümlere yer verecektir. HP’nin Itanium sunucularının yazılımı, IBM’in Power sistemlerine uyan Oracle yazılımlarıyla aynı zamanda piyasaya sürülecektir” denildi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun