Bilişim 17 ŞUBAT 2012 / 09:20

Olympus’ta beklenen -belki de geciken- tutuklamalar

Olympus eski Başkanı Tsuyoshi Kikukawa ve iki eski yönetici, şirketle ilgili süren dava kapsamında tutuklandı. Eski Başkan Yardımcısı Hisashi Mori ve eski denetçi Hideo Yamada da Kikukawa ile birlikte tutuklanan diğer iki isim oldu.Şirket, 20 yılı aşkın süredir 1,7 milyar doları bulan zararı saklamayı kabul etmesinin ardından muhasebe usulsüzlükleri ile ilgili araştırmaların merkezinde yer alıyor. Kikukawa ise, skandalın ortaya çıkmasının ardından Ekim ayında görevinden istifa etmişti. Olympus da konuyla ilgili olarak 19 eski ve görevdeki yöneticiye dava açtı. BBC’ye açıklama yapan Economist’ten Kenneth Cukier de, “Bu da, geçerli kanunları baz alan ilk sert hamle oldu” yorumunu yaptı.

Eski yönetici Michael Woodford’un, şirketin muhasebe uygulamaları konusunda tartışmaları artırdığı için işten atıldığını iddia etmesinin ardından, Ekim ayında da bu skandal patlak vermişti. İlk etapta suçlamaları reddeden Olymus, daha sonra 20 yıldır zararları sakladığı gerçeğini kabul etti. Bu skandal, şirket hisselerinin Tokyo Borsası’nda yüzde 50’den fazla değer yitirmesi sonucunu beraberinde getirdi. Bu arada Tokyo Borsası da, şirket hisselerini izleme listesine aldı.

Hissedarlar açısından zafer

Analistlere göre, bu son gelişmeler, şirket hissedarları açısından bir zafer. Cukier de, “Şirketle ve hissedarların milyarlarca dolarıyla yolsuzluk yapan Kikukawa ve diğer çalışanlar için artık oyun bitti” dedi.

Skandalın ortaya çıktığı zamandan bu yana Olympus zor günler geçiriyor. Bu sıkıntılarda, şirketin skandalı kontrol etmekteki başarısızlığının da önemli bir payı var. Skandalla ilgili 19 kişiyi suçlayan şirkette, söz konusu isimlerin bazıları hala yönetimde yerini koruyor. Analistlere göre, bu da şirkette gerekli değişikliklerin yapılmasını önlüyor. Olympus’un yaşadığı olayı ‘garip bir durum’ olarak tanımlayan analistler, “Şirketi tarafından suçlanan, hala görevde olan bir yönetim var ve bu yönetim, büyük kararlar almayacağını deklare etti” yorumunu yapıyor.

Şirket ise, davanın konusu olan tüm yönetim kurulu üyelerinin Mart veya Nisan ayına kadar istifa edeceğini açıkladı. Şirket, yeni yönetimi seçmek için acil bir hissedar toplantısı çağrısında da bulundu. Ama analistlere göre bu adımlar çok daha önce atılmalıydı ve bu gecikme, Olympus’a çok zarar verdi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun