Bilişim 26 OCAK 2011 / 17:10

Obama beş yıl içinde ülkenin her yerine kablosuz internet bağlantısı ulaştıracak

“Google ve Facebook ulusu olduk” diyen ABD Başkanı Barack Obama, neredeyse tüm vatandaşlarına 5 yıl içinde yüksek hızda kablosuz internet bağlantısı sunulacağını açıkladı. E biz de darısı başımıza diyelim...

Amerikalıların yüzde 98’ine 5 yıl içinde yüksek hızda yeni nesil kablosuz internet bağlantısı sunmayı vadeden Başkan Obama, dijital çağı yönlendiren ABD’nin teknoloji planlarına ilişkin ipuçları verdi.Yüksek hızda bağlantının sadece daha hızlı internet anlamına gelmediğini söyleyen Obama, bunun daha çok Amerika’nın her yerine bağlanmakla ilintili olduğunu söyledi.Yüksek hızda internet bağlantısının daha bir dizi nimetlerinden bahseden Başkan, internetin yeni bir endüstri kolu haline geldiğini öne sürdü.Ekonomik devrime yön veren internetin insanların yaratıcılığını teşvik etmesi ve yeni iş kolları yaratan bir endüstri haline gelmesi üzere Obama, “Google ve Facebook ulusu olduk” şeklinde bir benzetme yaptı.ABD’nin inovasyon konusunda ne denli önemli adımlar attığına değinen Obama bu anlamda ABD’nin inovasyon alanında soğuk savaş yılarında Rusya ile yaşadığı rekabeti dile getirdi. “Bundan seneler önce Sputnik uydusunu uzaya gönderen Rusya’yı nasıl yeneceğimizi düşünürken, daha iyi araştırma ve eğitim yöntemlerimizle bırakın Rusya’yı geçmeyi yarattığımız inovasyon dalgasıyla şimdi pek çok ülkeye örnek oluyoruz” dedi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun