Bilişim 06 ARALIK 2013 / 12:46

"NSA takibinden kaçmanın tek yolu mağarada yaşamak"

Eski CIA ajanı Edward Snowden’ın ortaya çıkardığı belgelere göre, Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı’nın (NSA) dünya çapındaki tüm telefonları izlediği ve günde beş milyara yakın cihazın konum bilgisinin kayıt altına alındığı ortaya çıktı.Dünyayı sarsan NSA skandalında her geçen gün yeni iddialar ortaya atılıyor. The Washington Post’ta yer alan haber, Edward Snowden’ın ortaya çıkardığı Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı’nın casusluk faaliyetlerinin yer aldığı belgelerde NSA’in dünya çapındaki tüm telefonları izlediği ve günde beş milyara yakın telefonun konum bilgisi kaydının istihbarat yetkililerine kişileri izleme ve daha önce tahmin bile edilemeyen bir ilişkiler ağı haritası çıkarma olanağı sağladığı kaydedildi. Uzmanlar, yüz milyonlarca cihazdan alınan konum bilgilerinin cep telefonu ağlarının bağlandığı kablolara yoluyla elde edildiği ve cihazın konum bilgisinin belirlenmesinin ardından cihaz sahibinin hareketlerinin kaynağına inilerek bağlantıların açığa çıkarılabildiğini belirtiyor.

Hedef  “yabancı” vatandaşlar

NSA ve Ulusal istihbarat, izleme faaliyetleri sonucunda toplanan bu kayıtların şüpheli hareketleri algılamak için kullanıldığını ve konum tabanlı izleme sisteminin yasal olduğunu savunurken, uluslararası tehdit yaratabilecek şüpheli kişileri ve bu kişilerle sıklıkla görüşen kişileri izlediklerini ve terörizmi azaltmak için bu tür faaliyetleri yürüttüklerini belirtiyor. NSA tarafından yapılan açıklamada ise izleme faaliyetlerinde kendi vatandaşlarını değil yabancı uyruklu vatandaşların hedef alındığını fakat faaliyetler sırasında “tesadüfen” çok sayıda ABD vatandaşının konum bilgisini elde ettiklerini belirtilirken, bu sistemde toplanan ülke dışı konum bilgilerinin ne kadarının ABD vatandaşlarına ait olduğu sorusunun cevabı ise bilinmiyor.

Co-Traveler adlı programdan yararlanan NSA, davranışsal olarak birbirine bağlı ilişkileri tanımlamaya çalışıyor. Baz istasyonları vasıtasıyla bilgi toplayabilen NSA, örneğin bir şüpheli ile sık sık bir araya gelen bir kişiyi tehdit listesine alabiliyor. Amerikan Sivil Haklar Birliği, teknoloji uzmanı Chris Soghoian, fizik kuralları ve bugünkü ileri teknolojilerin kişilerin konum bilgisini gizli tutmaya elvermediğini, mahremiyetine önem verenlerin maillerini şifrelemeleri ve internet ortamında gerçek isimleri ile yer almamaları gerektiğini belirtirken şunları ekliyor:
“Bulunduğunuz konum bilgisini gizli tutmanın tek yolu, günümüzdeki modern iletişim araçlarının tamamından kurtulup bir mağarada yaşamanızdır.”

 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun