Bilişim 07 TEMMUZ 2011 / 15:41

Nortel patent mücadelesinde matematik sabitleri Google’ın başını yaktı

Nortel mücadelesinde matematik sabitleri Google’ın başını yaktı

Google’ın Nortel patent havuzuyla ilgili fiyat teklifi verirken ilginç bir yöntem izlediği ve tekliflerini matematikte kullanılan evrensel sabitlere dayandırdığı söyleniyor. İlginç, ama yaratıcılık bu sefer başarıyı beraberinde getirmedi.Nortel’in 6 bin patentten oluşan portföyü geçtiğimiz hafta sektörün önde gelen 6 şirketinin oluşturduğu bir konsorsiyuma satılmıştı. Olaya yakın kaynaklar, satış sırasında Google'ın fiyat teklifi verirken pi sayısı, bazı matematik sabitleri ve dünya ile güneş arasındaki mesafe gibi rakamları baz aldığını söylüyor.

Kaynakların aktardığı bilgilere göre Google teklifler esnasında ise Brun sabiti, Meissel-Mertens sabiti gibi rakamları seçti. Bunu yapmasının sebebiyse açık artırmaya katılanların aklını karıştırmaktı. Rakipleri tekliflerini 3 milyar dolara yükselttiğinde Google bu sefer resmi teklifi olarak pi sayısını, yani 3,14159 milyar dolar rakamını önerdi. Reuters’in kaynağına göre Google açık artırmada ya kendine çok güveniyordu, ya da fazla sıkılmıştı.

Ancak tüm çabalarına rağmen Google açık artırmada da beklediğini alamadı ve Apple, Microsoft gibi rakiplerini içeren bir konsorsiyum patentleri elde etti.

İlham nereden geliyor?

Google’ın teklifler sırasında belirsiz matematik formüllerini kullanma konusunda nereden ilham aldığı bilinmiyor. Ama sonuçta Google bu patentleri elde etmedeki başarısızlığının bedelini ağır ödeyecek. Uzmanlara göre şirket, hayatta bir kere başına gelebilecek bir şansı, yeni bir ‘kablosuz teknoloji patentlerine sahip bir patent oyuncusu’ olma fırsatını elinden kaçırdı.

Google’ın mobil portföyünde halen yaklaşık 700 patent bulunuyor. Uzmanlara göre bunların büyük bir bölümü de, onun ‘arama’ gibi temel rekabet avantajlarını mobil cihazlara taşımaya odaklı. Buna karşılık Nortel patentleri mobil ağları daha hızlı ve taşınabilir cihazları daha güçlü hale getirecek geleceğin teknolojileriyle ilgiliydi.

Nortel’in patentlerinin kontrolünün mobil telefon dünyasında Google’ın en büyük rakiplerinin de içinde yer aldığı bir konsorsiyumun eline geçmesi, lisans bedellerinde artış olabileceği izlenimini doğuruyor. Öte yandan, Google da açık artırmanın sonucu ile ilgili resmi bir açıklama yapmadı, ama ‘hayal kırıklığına uğradığını’ belirtmeden de geçmedi.
YORUMLAR
muslu yüksektepe 20 TEMMUZ 2013 / 09:36 0 0
Öyle sayılarla çok dalga geçersen böyle olur işte
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun