Bilişim 11 OCAK 2012 / 19:12

Nokia ve Microsoft Lumia 900 ile ABD pazarına hızlı giriyor

Nokia ve Microsoft ABD pazarına hızlı giriyor

Nokia'nın CES'te tanıttığı Windows Phone 7 tabanlı Lumia 900 akıllı telefonunu inceleyen yayınlar üründen büyük övgüyle söz ediyor. Geçtiğimiz yıl güçlerini birleştiren ikili nihayet mobil piyasada tünelin ucundaki ışığı görmeye başladı. Nokia’nın Windows Phone işletim sistemli yeni telefonu Nokia Lumia 900 ABD’de AT&T’nin 4G LTE servisiyle birlikte tanıtıldı. Nokia’nın ABD pazarının ihtiyaçları göz önünde tutularak tasarladığı ilk akıllı telefonunda geniş ekran ve Nokia’ya özel uygulamalar gibi özellikler bulunuyor. Nokia Lumia 900, LTE ağlarını destekliyor.

Nokia telefonlar arasındaki en geniş ekrana sahip olan Nokia Lumia 900, 4,3 inçlik ekranda zengin bir içerik deneyimi sunuyor.

Önümüzdeki aylarda ABD’de sadece AT&T ile birlikte sunulacak olan telefon, mavi ve mat siyah renk seçeneklerine sahip olacak. Hem iç hem dış mekanlarda zengin ve parlak görüntü kalitesi için 4,3 inç AMOLED ClearBlack ekrana sahip olan Nokia Lumia 900, aynı zamanda 4G LTE teknolojisiyle daha hızlı bağlantı imkanı ve uzun ömürlü 1830 miliamper bataryayla birlikte geliyor.

Nokia Lumia 900 kendine özgü bazı içeriklere sahip olarak gelecek:

  • AT&T U-verse Mobile uygulaması ile U-verse TV aboneleri U-verse TV program rehberini görüntüleyerek DVR kayıtlarını programlayıp yönetebilecekler. U-verse Mobile kitaplığında 100’den fazla TV dizisi ve çok çeşitli tarzlarda 700’den fazla TV şovu bulunuyor.

  • Windows Phone Marketplace yoluyla kolaylıkla telefona indirilebilen Nokia Drive uygulaması, Nokia Lumia 900’ü bir GPS navigasyon cihazına dönüştürerek ücretsiz sesli navigasyon hizmeti sunuyor.

  • Nokia Lumia akıllı telefonlarda bulunan ESPN spor uygulaması tüm haberleri, videolar ve maç sonuçlarını tek bir uygulamadan görebilmenize olanak tanıyor.

  • Windows Phone özellikli telefonlar için geliştirilen CNN mobil uygulaması, CNN’in tüm dünyadan aktardığı haber ve videolar ile CNN’in gönüllü muhabirler topluluğu iReport’a doğrudan erişim sağlıyor. Gelecek ay dünya çapında sunulacak olan CNN uygulamasını Nokia kullanıcıları 90 gün boyunca ücretsiz kullanabilecek.

  • Univision uygulaması 18 ay boyunca yalnızca ABD ve Porto Riko’daki Nokia Lumia kullanıcılarına özel olacak. Univision eğlence içerikleri, spor ve futbol yayınlarının yanı sıra haberler, yemek tarifleri ve farklı ABD pazarlarına özel yerel ve İspanyolca içerikleri tek bir uygulamada sunacak.

  • EA ile yapılan işbirliğiyle dünyanın en popüler 20 oyununu Windows Phone Marketplace’de Nokia Lumia cihazları için öncelikli olarak yer alacak.


Daha önce benzer tasarım dilini paylaşan Nokia N9'u ne kadar beğendiğimizi sizinle paylaşmıştık.

Her ne kadar sonuçtan tatmin olacağımızı tahmin etsek de, Meego platformunun tuşlardan tamamen arındırılmış kullanım şekline ve tuşsuz tasarımına bu kadar alıştıktan sonra halen Windows Phone işletim sistemine özgü tuşların bu tasarımda nasıl duracağını merak ediyoruz.

Elimize geçer geçmez izlenimlerimizi sizinle paylaşacağız.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun