Bilişim 02 ŞUBAT 2016 / 15:04

Nokia patentler ile kazanmaya devam edecek

Patentler şirketlere kazandırmaya devam ediyor. Nokia, Samsung ile patent konusunda anlaşmaya vardığını açıklarken, önemli bir gelirin sahibi olacak.

Teknoloji şirketleri arasında patent davaları tüm hızıyla devam ederken, Ericsson ve Nokia gibi şirketler bu alanda elde ettikleri gelirler ile dikkat çekmeye devam ediyorlar. Geçtiğimiz Aralık ayında Ericsson, Apple ile arasındaki patent sorununu çözdüğünü açıklamış, bu anlaşma Apple, Ericsson'a yapacağı satışların yüzde 0,5'ini ödemeyi kabul etmişti. 

Benzer bir haber de Nokia-Samsung anlaşmazlığından geldi. Reuters'de yer alan habere göre, şirketler aralarındaki patent anlaşmazlığını çözerken, anlaşma ile beraber Samsung, Nokia'ya 2015 yılındaki lisans bedelleri için 1,02 milyar euro, 2016 ve 2018 arasındaki dönem için de 1,3 milyar euro ödemeyi kabul etti. 

Samsung ile anlaşmazlığını çözen Nokia, bu karşın analistleri pek de memnun etmiş gibi görünmüyor. Anlaşma ile beraber  578 milyon euro olan Nokia patent biriminin geliri 800 milyon euro'ya çıkarken, ortaya çıkan bu tablo analistlerin 900 milyon euroluk beklentisini karşılayamadı. 

Mobil cihaz tarafını Microsoft'a satmasıyla birlikte yeniden yapılanma sürecine giren Nokia, hatırlanacağı üzere Alcatel-Lucent'i satın almıştı. Birleşmenin tam manasıyla gerçekleştirilmesi konusunda yaşanan gecikmeler de şirketi olumsuz yönde etkilerken, ilerleyen süreçte Nokia'nın bu noktada çok daha somut adımlar atacağını söyleyebiliriz. 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun