Bilişim 15 ŞUBAT 2011 / 17:02

Nokia kör kuyudan çıkabilecek mi?

Nokia kör kuyudan çıkabilecek mi?

Finlandiya başta olmak üzere dünyanın hemen her bölgesindeki Nokia çalışanları gelişmeleri endişeyle izliyor, Nokia ise attığı adımlara güveniyor. Mete Gürkan ve Evren Gülyaşar'ın haberi...

Özellikle son iki haftadır teknoloji dünyasında en çok konuşulan şirket hiç kuşkusuz Nokia oldu. Şirkette geçtiğimiz yıl başlayan sıkıntılar CEO düzeyinde görev değişikliğine sebep oldu. İlk kez Finlandiya dışından bir CEO’ya emanet edilen Nokia, hızlı bir değişim sürecine girdi. Eski Microsoft çalışanı olan çiçeği burnunda CEO Stephen Elop, ayağa kalkabilmek için öncelikle kadroyu daraltma yoluna gitti.Binlerce kişinin işten atılmasıyla devam eden sıkıntılı süreç, işletim sistemi Symbian’ın geliştirilmesine son verip Microsoft’un mobil cihazlar için geliştirdiği Windows Phone 7 ile devam etme kararının ardından ayyuka çıktı.Hala binlerce kişinin dev telefon üreticisinden ayrılması gündemdeki sıcaklığını koruyor. Bunun yanında yeni CEO’nun aldığı bu keskin kararlar kendisine karşı da tepkiler oluşmasına neden oldu. Finlandiya'da hala işlerinden olma tehlikesi yaşayan Nokia çalışanları protestolarını sürdürüyor.Finansal hedef ve tahminler mobil cihaz sektöründeki gelirlerin artacağına işaret ediyorBu süreçte, Nokia, yeni stratejisiyle bağlantılı finansal hedef ve tahminlerini açıkladı. Şirket, Microsoft ile planlanan ekosisteme yönelik yatırımlar yaptığı için 2011 ve 2012’nin geçiş yılları olacağını tahmin ediyor.

Nokia, 2011 ve takip eden yıllarda mobil cihaz sektöründe gelirlerin çarpıcı bir biçimde artmasını bekliyor. Bu gelişmede, dünya çapında akıllı telefonların gittikçe daha fazla kullanılması ve özellikle gelişmekte olan pazarlarda mobil cihaz ve servislerin daha çok benimsenmesi etkili olacak. Nokia, daha uzun vadede, mobil cihaz sektöründe brüt kâr oranlarının rekabetten dolayı baskı altında olacağını tahmin ediyor.Nokia’nın 11 Şubat 2011 tarihinde başlattığı stratejik dönüşümden dolayı, Cihazlar ve Servisler işkoluna yönelik tüm yılı kapsayan beklentiler, önemli belirsizliklerle karşı karşıya bulunuyor. Bu nedenle Nokia, şu anda 2011’e ait yıllık hedefleri açıklamanın uygun olmayacağına inanıyor. Ne var ki, kaydettiği gelişmeleri şirketin ara raporlarında belirtmek ve koşullar izin verdiği müddetçe yıllık hedeflerini paylaşmak amacıyla kısa vadeli çeyrek dönem tahminlerini açıklamayı sürdürebileceğini düşünüyor.BTnet.com.tr okuru gelişmeleri yerinde izliyorBütün bu olan bitenlerle ilgili olarak BTnet.com.tr okurlarından Mert Boratav da kaynağından gelen sıcak bilgilerle bizi beslemeye devam ediyor. Boratav'ın bu haberimizde yorum olarak paylaştığı bilgiler, Nokia'nın yaşadığı karmaşanın ülke genelinde etkili olabileceğine dair önemli ipuçları barındırıyor.Boratav, 14 Şubat'ta gönderdiği yorumda şunları söylemişti:14 Şubat 2011, 11:47Burada (Finlandiya) herkes bunu konuşuyor, ve Sadece Finlandiya Nokia’dan çıkartılacak kişi sayısı 700-800 olarak bahsediliyor. Nokia’nın merkez ve ek binalarında çalışan kişi sayısı 4200 civardında olup, personelin çoğunluğunu yabancı uyruklular oluşturuyor.Kendisinin 15 Şubat itibariyle gönderdiği yorum ise olayların daha ciddi bir noktaya ilerlediğine dikkat çekiyor:15 Şubat 2011, 12:12Bugün Nokia’nın hisse fiyatlarındaki beklenmedik düşüş ile işten çıkartmaların 5000 kişiyi bulabileceği işçi sendikalarınca telaffuz edilmeye başlandı.Özellikle, Espoo’daki merkez ve ek binalarda bulunan, Symbian takımı; Nokia’nın strateji değişikliği ile Symbian işletim sistemini bir kenara bırakıp, Windows Mobile 7 geçmesiyle, Symbian üzerinde yazılım geliştiren çalışanların durumdan etkileneceği kesin görünüyor.Nokia'nın Finlandiya’nın en büyük firması oluşundan ötürü, konu hükümete taşınmış durumda. Firmanın finansal çıkmaza girmesinin ülkede domino efekti yaratacağından endişe ediliyor.Gelişmeleri paylaşmaya devam edeceğiz.

YORUMLAR
Mert Boratav 16 ŞUBAT 2011 / 23:35 0 0
Aslında Nokia'nın personel eksiltmesi yeni bir konu değildi. Ekim 2010 ayında eleman çıkartılacağı telaffuz edilmeye başlamıştı, ancak, rakamlar firma içinde ve dışında fısıltı gazetesi yoluyla şişiriyordu. En son Kasım 2010 ayında rakamın 700 civarı olacağı net olarak tahmin edilirken, son gelişmeler ile sendikalarca telaffuz edilen (Finlandiya'da tüm çalışanlar sendikalı olup, hakları sendikalarca savunulmaktadır) rakamın 5000'lerde olduğu anlaşıldı (sendikalar ile firmalar anlaşmak zorundalar, ülkemizde olduğu gibi eften sebeplerle, personeline kıdem+ihbar verip yollayamıyorlar).

Finlandiya'nın önde gelen gazetesi Helsinki Sanomat'ın haberine göre, Finlandiya İçişleri Bakanı Nokia'nın sosyal sorumluluğunu yerine getireceğini umduğunu dilegetirdi. Toplam ödenecek tazminat miktarının 30 milyon Euro seviyesinde olabileceği dilegetiriliyor.

Diğer yandan şunu gözönünde bulundurmalıyız ki, bugüne kadar Nokia'nın tahminin 2.5 milyar adedin üzerinde telefonu satılmış. Bunun yanısıra, telefon harici bir çok ürünü de mevcut. Yani Nokia gibi bir firmanın geçici bir dalgalanmadan kalkamaması söz konusu bile değil.

Ancak şunu kabul etmeliyiz ki, Eric Schmidt'in (Google) Salı günü yaptığı açıklamaya göre, Nokia ve Google arasında uzun zamandır Android işletim sistemi kullanma yönünde anlaşma pazarlığı sürüyor ; diğer yandan intel ile ortak yürütülen Meego projesi, diğer yandan da halihazırdaki Symbian işletim sistemi çalışmaları sürüyordu. Nokia'nın birden B Planına geçmiş olması, asıl sarsıntıyı başlattı.

Sanırım, özellikle Nokia'nın smartphone'ları için Microsoft ile anlaşma yapmasındaki temel sebep, Nokia'nın 200-2010 arasında Amerika pazarındaki payının %4'lere kadar düştüğü için olacak ki, Windows Mobile 7 ile USA pazarında kaybettiği pazar payını geri kazanmayı umuyor.

Halihazırdaki Nokia'nın pazara sunduğu smartphone cihazların çoğunda ARM işlemcileri kullanılıyordu. Yakın zamanda Nvidia'nın yeni nesil mobil cihazlar için geliştirdiği çift çekirdekli Tegra2 işlemicisi de gelecekteki Nokia telefonlarda yerini alacağa benziyor. Yeni işlemcinin avantajları olarak, çok daha az güç tüketimi ile çok daha güçlü performans elde edilebiliniyor. (halihazırda LG Optimus 2X bu işlemciyi kullanıyor).

Son olarak, duyduğum kadarıyla bu yeni nesil supertelefonların demo versiyonlarını önümüzdeki ay CeBIT fuarında görebileceğiz.

Referans edildiğim için teşekkür ederim. Saygılarımla.
KeremE 16 ŞUBAT 2011 / 12:09 0 0
Nokia ülkemizde piyasaya çıkmamış olan N900 adlı bir telefon ile bir Linux Debian uygulamasına geçmişti. Aslında Androide göre daha kulalanışlı bir işletim sistemi idi. İnsnaları bir Dükkana bağlama eğilimi de yoktu. Fakat sonra büyük bir yanlışlık yparak Intelden etkilendiler ve bunun yerine MeeGo yu destekleme kararı aldılar.. MeeGo Tolstoy eseri yanında Cin Ali gibi bir şey oysaki ve Intel gibi bir firmanın bunun arkasında durma şansı yok. Bu arada N8 ile acaba Symbian ile devam edebilrmiyiz i denedilr. Sonra da Microsoft dan yönetici transfer ettiler. O da beklenildiği gibi Android'e arkasını dönerek Microsoft ile masaya oturdu. Bence bu İngilizcede kullanılan bir atasözünda olduğu bigi "tabuttaki Son Çivi" . Oysaki Android nasıl Samsung'u baştan yarattı ise Nokia yı a yaratabilrdi. Ya a üçüncü bir yol olarak tamamen açık kaynağı destekleyen Maemo ile devam edilebilr ve Nokia burada söz sahibi olabilrdir. Ancak görünen oki Nokia giderek batacak ve Samsung ise eski Nokia' nın yerine geçecek. Özetle Microsoft dan yönetici almak ve yeni platform seçimini ona bırakmak Nokia nın yaptığı son büyük hata oldu .
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun