Bilişim 24 KASIM 2014 / 11:01

Nokia'daki değişim hız kesmiyor

Microsoft'ta yaşanan kabuk değişimiyle birlikte Nokia'da yaşanan değişim devam ediyor. Yıllarca kendi markasıyla kullanıcı pazarına ürünler sunan Nokia, strateji değiştirmeye hazırlanıyor. 

Nokia, geçtiğimiz dönemde Microsoft'un başarısız olan departmanlarını kapatması ve Windows Phone markasına yeni bir soluk getirmek istemesiyle başlayan süreçle birlikte değişim sürecine girmişti. Microsoft ile yapılan satın alma anlaşmasında yer alan "2016 yılına kadar akıllı telefon üretemez." maddesi nedeniyle kendi adını taşıyan akıllı telefon üretemeyen Nokia, geçtiğimiz günlerde duyurusunu yaptığı N1 adını taşıyan tabletle Nokia severleri heyecanlandırsa da, Nokia'nın planları tamamen farklı.Ericsson'un izlediği yolu takip edecek gibi şirket, ilk etapta sahip olduğu patent haklarını ve markasını diğer şirketler üzerinden kullanarak, "Nokia kalitesinde" cihaz üretimine devam etmeyi planlıyor. N1 ile birlikte gelecekte üretilecek cihazlar hakkında ipuçları da veren şirketin, üst segment kullanıcılara yönelik cihazlara destek vereceğini görebiliyoruz.

Şirketten yapılan açıklamalar Nokia'nın duyurusunu yaptığı tabletle birlikte iPad kalitesini gözüne kestirdiğini görüyoruz. Gelecek planları olarak tasarım ve patent konusunda diğer şirketlere destek vermeyi planlayan şirket, sahip olduğu kadrosuyla birlikte sonu kullanıcıya daha fazla alternatif ve kaliteyi sunmayı amaçlıyor.

Nokia tarafından bakıldığında oldukça unut verici olan bu açıklamalara karşın, sürekli bir değişim içerisinde olan teknoloji dünyasında Nokia'nın tekrardan başarılı olması kısa vadede pek de mümkün görünmüyor.

İlerleyen günler konuyla ilgili çok daha belirleyici olacaktır.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun