Bilişim 14 KASIM 2012 / 17:30

Noel alışveriş çılgınlığında cep telefonlarını sessiz bir dönem bekliyor

Cep telefonları sessiz döneme mi girecek?

Noel öncesi alışveriş sezonu, bu yıl cep telefonu satışlarını geçen yıla kıyasla daha az artıracak. Konuyla ilgili Gartner’ın açıklamasına göre bunun sebebi, zayıf küresel ekonominin tüketicilerin harcamalarını kısması. Reuters’te yer alan analize göre bu yıl sonu herkesin temkinli hareket ettiği bir çeyrek dönem olacak. Tüketiciler ya harcamalarında son derece temkinli olmaya çalışıyor ya da daha çekici bir hediye olarak tablet gibi cihazlara yöneliyor.

Her iki tercih de cep telefonu satışlarındaki artışı geçen yıla kıyasla sınırlayacak. Gartner analizine göre de cep telefonu satışları bu yılın üçüncü çeyreğinde, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 3 azaldı. Bu aynı zamanda birbirini izleyen üç çeyrek dönemde düşüş olurken, akıllı telefon satışları ise yüzde 47 arttı.

Bu yıl akıllı telefon pazarındaki büyümenin itici gücü Çin’deki güçlü talep oldu. Gartner analizine göre yıllık satışlar geçen yılki 78 milyondan bu yıl 165 milyon-170 milyonlara yükselecek.

Çin pazarından gelen güçlü büyümeye dikkat çekilen raporda bunun da ZTE, Huawei ve TCL gibi yerel oyuncuların da küresel cep telefonu sıralamasında yükselmesini sağladığına işaret ediliyor. Küresel cep telefonu satış sıralamasında Samsung ilk sırada yer almayı sürdürüyor. Onu Nokia ve Apple izliyor. Akıllı telefon satışlarında ise geçen yılın pazar lideri Nokia, bu yıl 7’inci sıraya geriledi.