Bilişim 14 EYLÜL 2012 / 15:41

Nintendo Wii U satışa çıkıyor

Nintendo Wii U satışa çıkıyor

Nintendo, Wii U oyun konsolunu 18 Kasım’da ABD pazarına, 30 Kasım’da Avrupa'da ve 8 Aralık’ta Japonya'da pazara sunacak. Acaba bu yeni konsol şirketin Mart ayından beri yüzde 29'a varan hisse değeri kaybına dur diyebilecek mi?Konsolun temel ve daha fazla depolama imkanı veren deluxe olmak üzere iki farklı modeli raflarda boy gösterecek.

Bu iyi habere rağmen, şirketin finansal performansına baktığınızda Nintendo'nun hisseleri borsada uzun zamandır değer yitiriyor. BBC News haberine göre yatırımcıların korkusu, hobi olarak oyun oynayanların tablet bilgisayarı tercih edeceği ve daha yetkin oyunseverlerin ise yeni PlayStation veya Xbox için beklemeyi tercih etmesi.

Konsolun ucuz modeli İngiltere’de 250 sterline satılırken, 32GB depolama alanı olan üst model ise 300 sterline satılacak. Her iki sürümde de dokunmatik GamePad yer alıyor. İkinci bir kontrol aracı isteyen kullanıcıları ise ekstra maliyet bekliyor.

Oyunseverler bu kendi ana ekranlarına erişimleri olmadığında bu kontrolcüyü kullanarak oynamaya devam edebilecekler. Nintento’nun yeni ürününde en çok güvendiği inovasyon da bu. Ancak cihaz, çoklu dokunmatik özelliği olmaması yüzünden eleştirilerin de hedefi durumunda.

Nintento bir taraftan da varolan konsollarında benzer özellikler sunan Sony ve Microsoft ile zorlu bir rekabet içinde. Örneğin PlayStation 3 artık şirketin PS Vita el konsoluyla kontrol edilebilirken, Xbox 360 da SmartGlass isimli yazılımla tablet bilgisayarlara bağlanabiliyor.

Mario'nun yenisi de konsolla beraber geliyor

Nintendo Başkanı Satoru Iwata, Wii U’nun New Super Mario Bros U ile birlikte pazara sunulacağını açıkladı. Böylece 16 yıllık geçmişinde ilk kez oyunda yeni bir serinin çıkışı ile yeni konsolun çıkışı aynı zamana denk geldi.

Sektörden bazı isimlere göre, nispeten düşük fiyatıyla cihazın biraz olsun şansı var. Çünkü birçok insanın tahmini gelecek yılın sonunda piyasaya çıkacak yeni Xbox ve PlayStation’ın daha pahalı olacağı yönünde.

Ama Nintendo ve Microsoft ile Sony’nin hedef kitlesi de birbirinden farklı. Bu nedenle orijinal Wii’yi bir adım yükseltmek isteyen ailelerin ilgisini çekmek burada asıl önemli olan konu.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun