Bilişim 25 NİSAN 2011 / 12:11

Nintendo kârdan zararını yeni nesil Wii ile kapatacak

Nintendo, bir önceki yıla göre yüzde 66’lık düşüş yaşadığı mali yılın rakamlarını paylaşırken yeni nesil Wii’nin 2012’de piyasaya çıkacağını açıkladı.

Gelirlerinin çoğunun Super Mario ve Wii oyun konsolu satışının oluşturduğu Nintendo, 31 Mart’ta sona eren mali yıl kârında yüzde 66’lık düşüş yaşayarak 947 milyon dolar kazanabildi. Japon şirket bir önceki yılda yaklaşık 2 milyar 800 milyon dolar kâr açıklamıştı.

Önemli düşüşün altında azalan Wii konsol satışları ve 11 Mart’ta yaşanan felaket nedeniyle Japon kullanıcıların harcamalarının etkilerinin olduğu düşünülüyor. Ayrıca son dönemde Sony ve Apple gibi şirketlerin kullanıcıları etkileyen “oyuncaklar” piyasaya çıkarması da Nintendo’nun önünün tıkanmasına sebep oluyor.

Wii konsolu bir önceki mali yıl döneminde 20,1 milyon adet satılırken geçtiğimiz yıl 15,1 milyon adet satıldı. Ayrıca 3D özelliği bulunmayan DS’lerin satışları da 17 milyondan 10 milyona geriledi.

Yeni nesil Wii 2012’de karşımızda olacak

Şubat ayının sonunda 3 boyutlu taşınabilir oyun konsolu 3DS’i piyasaya sunarak tekrar ayağa kalkmayı hedefleyen şirket, Wii’nin yeni sürümünü de önümüzdeki yıl piyasaya süreceğini açıkladı. Japon oyun devi yeni nesil Wii prototipini 7 Haziran’da Los Angeles’taki E3 oyun fuarında tanıtacak.

Ayrıca Nintendo’dan yapılan açıklamada, 11 Mart’ta yaşanan felaket nedeniyle şirket üretiminde doğrudan zarar yaşanmadığı ancak dolaylı etkilerin kaçınılmaz olduğu belirtildi.

Dev şirket Mart 2012’ye kadar gelirlerini yüzde 8,4 arttırarak 13,4 milyar dolara çıkarmayı ayrıca kârını da yüzde 41,7 arttırarak 1,34 milyar dolara yükseltmeyi hedefliyor.
ETİKETLER : 3DS nintendo nintendo wii
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun