Bilişim 29 NİSAN 2011 / 14:41

Netaş 2011 ilk çeyrek sonuçlarını açıkladı

Netaş 2011 ilk çeyrek sonuçlarını açıkladı, haberler iyi

Şirket ilk çeyrek kârını geçen yıla göre yüzde 23 artışla 3,2 milyon TL’ye çıkardı. Netaş, yeni ortaklık yapısına geçtikten sonraki ilk Yıllık Olağan Genel Kurul Toplantısı’nı 28 Nisan 2011 tarihinde gerçekleştirdi. Şirket, yılın ilk çeyreğinde, 48 milyon TL gelir ve yüzde 10 brüt kâr elde etti.

Şirket, geçen yılın aynı dönemine kıyasla, vergi sonrası kârını yüzde 23 artırarak 3,2 milyon TL’ye çıkarırken, 2010 yılına ilişkin olarak 17,8 milyon TL kâr payı dağıtacağını da açıkladı.

Netaş Genel Kurul toplantısında oybirliğiyle alınan karara göre 2010 yılına ilişkin kârın dağıtımıyla ilgili olarak, SPK tebliğ ve kararları doğrultusunda, 2010 yılı net dönem kârından 19 milyon 783 bin 764 TL ortaklara dağıtılacak. Bu tutar üzerinden 1 milyon 945 bin 944 TL, II. Tertip Yasal Yedek Akçe olarak ayrıldıktan sonra, kalan 17 milyon 837 bin 820 TL ortaklara brüt kâr payı olarak nakden ödenecek.

2010 yılı net dönem kârından kalan miktar ise “Olağanüstü Yedek Akçe” olarak şirket bünyesinde alıkonulacak. Netaş’ın kâr payı ödeme tarihi 30 Mayıs 2011 olarak belirlendi.

Müjdat Altay: "Ar-Ge ve İnovasyon DNA'mızda var"

Netaş Genel Müdürü C. Müjdat Altay, toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin bilgi çağına geçişindeki en önemli oyunculardan biri olan Netaş, yeni dönemde de, 44 yıllık tecrübesi ve 800’e yakın deneyimli mühendis kadrosuyla, müşterilerine en doğru teknolojik çözümleri sunmaya devam ediyor. DNA’mızda var olan Ar-Ge ve inovasyon kabiliyetimize dayanarak, teknoloji geliştirme alanında, öncelikle yurtdışına yeni nesil telekom Ar-Ge’si sunmak üzere yatırımlarımızı artırıyoruz. Türkiye’de elde ettiğimiz sistem entegrasyonu başarısını, kârlılığımızı ön planda tutarak, 2011 yılında bölge ülkelerine taşımayı hedefliyoruz. Şu anda Kuzey Afrika, Türki Cumhuriyetler, Doğu Avrupa ve Ortadoğu’da 20 ülkede faaliyet gösteriyoruz. Savunma iletişimi alanında ise TSK için ürün geliştirmeyi sürdüreceğiz. Hükümet programında öngörülen ‘savunma sanayisinde yüzde 50 yerli katkı’ hedefi doğrultusunda, iletişim ve bilgi teknolojileri projelerinde görev almaya devam edeceğiz” dedi.

Netaş’ın mevcut ortaklık yapısı nasıl?

Ocak 2009’da ortağı Nortel’in iflastan korunma talebiyle başlayan ve 2 yıl devam eden sürecin ardından, 2011’de Netaş için yeni bir dönem başladı. OEP RHEA Turkey Tech B.V., Netaş’ın yüzde 53.13 hissedarı Nortel Networks’ün hisselerinin tümünü yıl sonu itibarıyla satın aldı.

OEP (One Equity Partners), JPMorgan Chase&Co’nun, 8 milyar dolar tutarındaki doğrudan özel sermaye girişim alanında yaptığı yatırım ve taahhütleri yönetiyor. Rhea Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı A.Ş. ise SPK mevzuatına tabi bir girişim sermayesi yatırım şirketi olarak faaliyet gösteriyor.

Bugün yüzde 31.87 hissesi İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda (İMKB) işlem gören Netaş’ın diğer ortağı ise yüzde 15 hisseyle Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun