Bilişim 13 EKİM 2011 / 12:00

Netaş 1 milyar dolarlık sistem entegratörü olma yolunda ilerliyor

Netaş kendine yılda 1 milyar dolar gelir hedefi koydu

Geçtiğimiz günlerde 31 milyon dolara Probil'i satın aldığını duyurduğumuz Netaş, 13 Ekim 2011'de düzenlediği bir basın toplantısıyla Rekabet Kurulu tarafından işlemin onaylandığını ve sürecin tamamlandığını açıkladı. Netaş CEO'su Müjdat Altay, Netaş'ın bu hamlesinin şirketin sistem bütünleştirme hizmetlerinde Türkiye ve çevre ülkelerdeki yetkinliğini artırmayı amaçladığını ve bunun uzun vadede yıllık 1 milyar dolar gelir elde etme yolunda attıkları önemli bir adım olduğunu söyledi. Netaş'ın 2010 yılı cirosu 180 milyon dolar olarak gerçekeşmişti.

Probil'in satın alınmasının Netaş'ın 44 yıllık tarihinde önemli bir kilometre taşı olduğunu söyleyen Altay, tüketici taleplerinin üreticileri yönlendirdiği günümüzde tüketicilerin sınırsız iletişim ihtiyacı duyduklarını vurguladı. 6 milyar insan ve 50 milyar makinenin birbirine bağlanmak için uğraştığı dünyada sistem entegrasyonunun önemli bir pazar olduğunu söyleyen Altay, "Probil'in bize verdiği güçle birlikte müşterilerimize sınırsız ve uçtan uca çözümler sunabilecek yeteneğe kavuştuk. Bundan böyle kendi geliştirdiğimiz özgün yazılımlarımızla, Ar-Ge çabalarımızla, bulut ve makineden makineye iletişimi hedefleyen çözümlerimizle sadece Türkiye'de büyümekle kalmayacak, çevre ülkelere de önemli miktarda ihracat gerçekleştireceğiz" dedi.

Netaş'ın bu satın almayla birlikte çalışan sayısı yaklaşık 1.300'e yükseldi. Mevcut Probil çalışanları Ekim ayının sonundan itibaren Netaş tesislerine yerleştirilecek ve bundan sonraki tüm ürünler Netaş markası altında toplanacak.

Son 4 yılda 200 milyon dolarlık yazılım ihracatı gerçekleştiren Netaş, tamamen Türk mühendislerden oluşuyor ve dünyanın en büyük VoIP laboratuvarına sahip. Şirket, son 4 yıldır ortalama yüzde 20 büyüme gerçekleştiriyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun