Bilişim 17 MAYIS 2012 / 10:42

Ne döviz ne altın, paranız varsa mürekkebe yatırın

Ne döviz ne altın, paranız varsa mürekkebe yatırın

Neden? Çünkü Epson, Kodak, Lexmark ve HP'den gelen rakamlara göre mürekkep fiyatları enflasyonun üzerinde yükseliyor. Bir aralar çıkan bir araştırmada dünyanın en pahalı sıvısının mürekkep püskürtmeli yazıcı mürekkebi olduğu ortaya çıkmıştı. Hani gençlik aşısı yapıp şırınga içinde satsanız neredeyse mürekkep fiyatına yetişemez, durum o kadar ciddi.

İşin garibi, tıpkı Everest'in yer kabuğunun sıkıştırmasıyla her yıl birkaç santim daha yükselmesi gibi yazıcı mürekkebi fiyatları da düşeceğine artıyor. Hem de diğer yatırım araçlarını kıskandırırcasına, enflasyonun üzerinde ve kararlı bir şekilde artıyor.

PC World'ün sayfalarında ortaya koyduğu araştırma, detaylı grafikler eşliğinde konunun nereye gittiğine dair oldukça güzel bir perspektif ortaya koymuş. Buna göre Epson, Kodak ve Lexmark'ın mürekkep fiyatları sürekli bir yükselişin içinde. HP ise genel tabloya bakılırsa ne zaman yeni bir model çıkarsa bunun maliyetini mürekkebin üzerine yıkıyor.

PC World editörleri konuyla ilgili şirketlerden görüş istediklerinde şirketler bu konuda yorum yapmaktan kaçınmışlar. Sadece Kodak "Doğru, böyle bir şey var" demiş ama o da tüm rakipleri arasında en ucuz mürekkebi sattığını vurgulamaktan geri kalmamış.

Konuya dair uzun ve ilgi çekici araştırmanın detaylarını bu adreste okuyabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun