Bilişim 02 NİSAN 2015 / 15:13

Müsiad Bilim ve Teknoloji Ödülleri sahiplerini buldu

MÜSİAD'ın Ulusal Bilim ve Teknoloji ile Politika ve Strateji alanlarındaki gelişmeleri teşvik etmek amacıyla bu yıl 7'ncisini düzenlediği "Bilim ve Teknoloji Ödülleri" töreni gerçekleştirildi.Törene MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak, MÜSİAD Genel Başkan Vekilleri Ali Rıza Arslan ve Nazım Özdemir, MÜSİAD Genel Başkan Yardımcısı Abdurrahman Kaan, MÜSİAD Bilim ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Hakan Altınay, Savunma Sanayi Müsteşar Yardımcısı Orhan Öğe, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Genel Sekreteri Dr. İsmail Yalçın, Prof. Tamer Müftüoğlu, Dr. Cüneyd Fırat, Halil Tokel, Mahmut Kiper, Işıl Üreyen katıldı.

Konuşmaların ardından jüri, Bilim ve Teknoloji, Politika ve Strateji alanlarında yapılan değerlendirmeler sonucunda 7 ayrı dalda kişi ve kurumları ödüllendirildi.

“Bilim ve Teknoloji Politikalarının Gelişimine Katkı” kategorisinde Mahmut Kiper, “Ulusal Teknolojinin Gelişimine Katkı” kategorisinde Savunma Sanayii Müsteşarlığı ve “Ar-Ge ve İnovasyonun Gelişimine Katkı” kategorisinde de Türkiye İhracatçılar Meclisi” ödüllendirildi.

“Ulusal Teknolojinin Gelişimine Katkı” kategorisinde Halil Tokel'in ödül aldı. “Ar-Ge ve İnovasyonun Gelişimine Katkı “ kategorisinde Refik Üreyen, “Bilim ve Teknoloji Farkındalığı Oluşturma” kategorisinde Prof. Dr. Tamer Müftüoğlu, “Yenilikçi Girişimci” kategorisinde ise Dr. Cüneyd Fırat ödüllendirildi.

MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak, ekonomik gelişim, refah ve mutluluğun en önemli parametrelerinden birisinin bilim olduğuna inandıklarını ve evrensel kriterlere göre tüm meslek ve uğraşların bilimin rehberliğinde ilerleyebileceğini vurguladı. MÜSİAD'ın kurulduğunda "Yüksek Ahlak, Yüksek Teknoloji" mottosuyla yola çıktığını, bunun bilim ve teknolojiye bakışlarını net bir şekilde ortaya koyduğunu söyledi.

MÜSİAD çalışmalarının sadece rapor, sektörel çalışma, ticari geziler ve fuar faaliyetleri olmadığını belirten Olpak, Bilim ve teknoloji çalışmalarına emeğini koymuş bilim insanlarını, özel sektöre ya da kamu da yön veren değerli girişimcileri ve yöneticileri ödüllendirmenin görevleri olduğunu ve belirlenen kategorilerde jürinin belirlediği kriterlere göre verilecek ödüllerle yeni yetenekleri teşvik etmeyi amaçladıklarını dile getirdi.

MÜSİAD Bilim ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Hakan Altınay, Bilim ve teknolojinin insanlığın ve ülkelerin yazgısını belirleyen en önemli etken olduğunu ve bugün ülkemizde bilim ve teknolojide yetkinlik kazanarak, yüksek katma değer ürünler üreterek sosyo-ekonomik gelişmeyi sağlamanın mümkün olduğunu söyleyen güçlü bir bilinçlenmenin başlatıldığını ifade etti.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun