Bilişim 19 AĞUSTOS 2014 / 14:35

Münih Linux’u terk ediyor

2004 yılında Almanya’nın Münih şehri, birincil işletim sistemi olarak Microsoft’un Windows işletim sistemi yerine Linux kullanmaya karar vermişti. Zamanında, bu karar lisanslama maliyetlerini azaltmak ve tek bir şirket üzerinde kentin bağımlılığını sona erdirmek adına düşünülmüş ve OpenOffice ile Debian Linux’a geçme kararı alınmıştı.Aradan on yıl geçtikten sonra ise Alman medyası, kullanıcıların açık kaynak uygulamalarının mevcut işlevselliği hakkında şikayetlerini dile getirmesiyle, şehrin Microsoft’a tekrardan geçiş yapmayı düşündüğünü belirtiyor. Sorunları incelemeleri için bir bağımsız uzman grubu oluşturulmuş durumda ve eğer grup Microsoft yazılımını kullanmayı önerirse, CSU partisinin Belediye Başkan Yardımcısı Josef Schmid geri dönüşün imkansız olmadığını söylüyor.

Schmid iki ana sorundan bahsediyor. Birincisi, uyumluluk sorunu; Almanya’nın diğer bölgelerindeki Microsoft kullanıcıları Münih’in açık kaynak uygulamaları ile oluşturulan dosyalarda sorun yaşayabilecek. İkincisi ise fiyat; özel programlaması yüzünden şehir, Linux’un oldukça pahalı olduğu kanaatinde.

Belediye Meclisi ise "LiMux" projesini savunuyor ve koalisyon yönetiminin Linux değişimini bir günah keçisi olarak gösterdiğini savunuyor. Meclis ayrıca, açık kaynak yazılımı kullanımıyla 10 milyon avrodan fazla tasarruf yapıldığını dile getiriyor.

Şehir şu anda 9 binden fazla makineyi Microsoft’a geçirme aşamasında.
ETİKETLER : linux microsoft münih
YORUMLAR
Taner ERBİL 25 AĞUSTOS 2014 / 23:26 0 0
Teşekkürler en azından dürüstlüğünüz ve yorumumu yayınladığınız için.. Fakat yine de dediğiniz gibi gelişmeleri de yansıtırsanız çok iyi olur..
mehemt altun 22 AĞUSTOS 2014 / 17:29 0 0
aynen uydurma el birliğiyle dünyayı be mikrosofttan kurtarılmalı
Evren Gülyaşar 22 AĞUSTOS 2014 / 10:52 0 0
Merhaba Taner Bey,

Haklısınız, bu haber çıktıktan güncelleme yapamadık.
Haber kaynağımız Arstechnica'nın linkini aşağıda bulabilirsiniz.

http://arstechnica.com/business/2014/08/linux-on-the-desktop-pioneer-munich-now-considering-a-switch-back-to-windows/
Taner ERBİL 22 AĞUSTOS 2014 / 02:59 0 0
Tamamen uydurma ve yalan haber. Microsoft başından beri LiMux projesini çökertmeye çalışıyor. Fakat başarılı olamıyor. Sanırım Microsoft BT haberi de kandırmayı başarmış. Doğrusunu okumak için şuraya bakabilirsiniz:

http://www.techrepublic.com/article/no-munich-isnt-about-to-ditch-free-software-and-move-back-to-windows/
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun