Bilişim 29 TEMMUZ 2011 / 12:36

Motorola aradığını Xoom ile bulamadı

Motorola Mobility, üçüncü çeyrek kârının tahminlerin gerisinde kalacağını belirtti. Buna sebep olarak da akıllı telefonunu pazara sürmekte geç kalmasını ve tablet bilgisayarındaki zorunlu fiyat indirimini gösterdi.Şirket yöneticilerinin açıklamasına göre, Verizon Wireless için yüksek hızda bir cihaz olan Motorola’nın Bionic ürününün pazara çıkması yaz ayından ileri atılarak, eylül ayına ertelendi. Bu ürünle ilgili ilk açıklama ise tüketici elektroniği fuarında 5 Ocak’ta yapılmıştı.

Motorola’nın bir tablet bilgisayarını da içeren bu erteleme, Apple ile rekabetinde Motorola üzerindeki baskıyı daha da artacak. Çünkü Apple’ın bu sonbaharda yeni iPhone’u Verizon Wireless’ta pazara sunması bekleniyor.

Ülkemize Türk Telekom aracılığı ile gelen Motorola Xoom’un yine Ocak ayında kamuoyuna duyurulan yeni ve ‘daha hızlı’ sürümü de Eylül ayına kadar ertelendi. Oysa bu ürünün de yılın ikinci çeyreğinde pazarda olması hedefleniyordu. Şirketin toplam kâr marjında da bu çeyrekte tahminlerden kötü sonuçlar var. Bunun sebebi ise Motorola’nın Apple’ın iPad’i ve Samsung’un Galaxy Tab’i ile rekabette Xoom’un ilk versiyonunda fiyat indirimleri yapmış olması. Şirket bu amaçla Xoom fiyatını 25 Temmuz’da Verizon Wireless’ta 799 dolardan 499 dolara düşürmüştü.

Yanlış fiyatlandırma yapıldığı kabul edildi

Şirket yöneticileri, rekabetin yüksek olduğu tablet piyasasında yanlış fiyatlandırma yaptıklarını kabul ederken, şirketin dördüncü çeyrekte eski güçlü konumuna kavuşacağını da vurguladı. Bu inancın temelinde ise şirketin daha rekabetçi ürünlerinin ilerleyen dönemde pazarda yerini alacak olması var.

Şirket yöneticileri, Motorola’nın LTE tabanlı beş cihazı olacağı sözünü de verdi. Bunlar en azından bir tane daha Bionic’e ek olarak LTE tabanlı handset ve Xoom’un LTE versiyonunun yanı sıra iki ek tablet daha olacak.

Motorola, söz konusu çeyrek dönemde 4,4 milyon akıllı telefon, 440 bin tablet bilgisayar satarak beklentilere paralel sonuçlar elde etti. Şirket, yıllık Android tablet ve akıllı telefon satış tahminlerini de sırasıyla 21 milyondan 23 milyona, 20 milyondan 23 milyona yükseltti.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun