Bilişim 23 KASIM 2015 / 10:40

Morpho kendi bulut sistemini kurdu

Biyometri şirketlerinden Safran Morpho’nun ABD şirketi MorphoTrak, Microsoft ile işbirliği yaparak bulut sistemi “Morpho Cloud”ı başlattı.

Türkiye’de ÖLÇSAN’ın temsil ettiği Morpho’nun, ABD hükümetiyle yakın çalışmaları bulunuyor. Verilerinin en yüksek düzeyde korunması için bulut sistemini “Windows Azure Goverment”ı sistemine entegre eden Morpho, bir süre önce de çoklu biyometrik tanımlama sistemine dövme tanımlamayı da eklemişti. Morpho Cloud’da kullanılan Azure Government, ABD hükümetinin taleplerini karşılamak için tasarlandı ve bu nedenle fiziksel ve lojistik konularda yüksek güvenliğe sahip bulunuyor.  

Veri depolama, arama ve iletim, izleme ve dijital bilgi kazanımı için sıkı güvenlik standartlarına göre kurulmuş olan “Morpho Cloud” başta FBI olmak üzere ABD hükümet birimlerinin çoklu biyometrik doğrulama yapmasına olanak verecek. Her türlü afet durumuna karşı da önlem alınmış olan Morpho Cloud sisteminde, coğrafi koşullara göre yaklaşık 800 kilometre arayla kurulmuş olan veri merkezlerinde eş zamanlı depolama ve yedekleme yapılıyor. Herhangi bir teknik arıza veya bölgede afet durumu olması halinde hiçbir veri kaybı olmadan yedek veri merkezleri devreye giriyor.

Microsoft'un ABD Dışişleri ve Adalet ve Kamu Güvenliği Çözümleri Direktörü Richard Zak, Microsoft Azure Goverment platformunun, hassas hükümet verilerini ve vatandaş gizliliğini korumak amacıyla geliştirildiğine dikkat çekerek şöyle konuştu:

"Federal hükümet, eyalet ve yerel güvenlik güçleri, biyometrik tanımlama çözümleri ve içeriğini korumak konusunda Morpho Cloud’u gönül rahatlığıyla hiçbir kuşkuya yer bırakmadan kullanabilir."
Konu hakkında açıklama yapan ÖLÇSAN Genel Müdürü Burak Sondal, “Biyometrik kimlik doğrulamanın yanı sıra veri güvenliği bizim için oldukça önemlidir. Microsoft ve Morpho işbirliği ile geliştirilen Morpho Cloud, yüksek güvenliğin yanı sıra çoklu biyometrik doğrulama özelliğine de imkan sağlıyor. Bu noktada hem doğrulama işlemi başarıyla gerçekleşiyor hem de bireylerin verileri, alınan önlemlerle başarılı bir şekilde korunmuş oluyor.”