Bilişim 30 NİSAN 2012 / 14:46

Mısır’da 10 bin tablet dağıtılacak

Mısır hükümeti, üniversite öğrencilerine 10 bin tablet bilgisayar dağıtılacağını açıkladı. FATİH projesinden farklı olarak tabletler üniversite öğrencilerine dağıtılacak.Ülkemizdeki FATİH Projesi’ne benzer bir proje de Mısır’da görülüyor. Bu kez üniversite öğrencilerinin hedef alındığı organizasyonla 10 bin tablet dağıtılacağı açıklandı.

Önümüzdeki altı ay içerisinde dağıtılacak bilgisayarların nasıl dağıtılacağı konusunda bir kesinlik bulunmuyor. Mısır Yüksek Öğrenim Bakanı Hüseyin Kaled, BT konferansında yaptığı açıklamada, dağıtılacak tabletlerin eğitim sisteminde BT araçlarının kullanımını teşvik edeceğini duyurdu.

Öğrencilerin e-öğrenme konusunda gelişim sağlayacağına inandığını dile getiren Kaled, yerel teknoloji endüstrisinin de bu şekilde kalkınmasını, iş fırsatları yaratılması ve yere üreticilerin deneyim kazanmasını beklediklerini aktardı.

Dağıtalacak tabletlerin özellikleriyle ilgili henüz kesin bir bilgi bulunmuyor. Daha önce Hindistan hükümeti de 45 doların altında maliyetle ürettiği tabletleri öğrencilere dağıtacağını açıklamıştı. Peru’da gerçekleşen “her çocuğa bir bilgisayar projesi" de gerçekleşmiş ancak eğitim sisteminde beklentiler karşılanamamıştı.

Mısır’daki projenin belki de tek farklı tarafı, tabletlerin üniversite öğrencilerine dağıtılacak olması.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun