Bilişim 05 MAYIS 2015 / 10:35

Milli savunmada veri analizi ve kullanım alanları

Dünyada internetin yaygın bir şekilde kullanılması ve dijitalleşme ile beraber verilerin ve bu verileri saklayan sistemlerin güvenliğinden daha çok söz edilir oldu. Sadece kişiler ve kurumlar değil devletler de bilgi güvenliği konusunda duyarlı olmaya başladı.Ülkemizde savunma alanında yapılan yatırımlar ve ortaya konulan hedefler açısından bakıldığında hızlı bir gelişme sürecinde olduğumuz görülmektedir. Her üç kuvvet komutanlığında yapılan modernizasyonlar ile gelişmiş ülkeler arasında edindiğimiz yer her geçen gün daha da belirginleşmektedir.

Yapılan yatırımlarda gözden kaçırılmaması gereken nokta ise veriye dayalı kararlar alabilme yeteneğinin artırılmasıdır. Global olarak bakıldığında ordular daha çok veri toplayıp daha derin analizler gerçekleştirerek hem barış hem de gerektiğinde savaş zamanında etkin karar alma yeteneğini geliştirmektedirler.

Savunma alanında birçok farklı alanda büyük veri analizine gerek duyulmaktadır.

Siber güvenlik tehditleri ve önleme stratejileri

Dünyada internetin yaygın bir şekilde kullanılması ve dijitalleşme ile beraber verilerin ve bu verileri saklayan sistemlerin güvenliğinden daha çok söz edilir oldu. Sadece kişiler ve kurumlar değil devletler de bilgi güvenliği konusunda duyarlı olmaya başladı. Ülkeler arasındaki rekabet, kritik altyapılara yapılan saldırıların artması ve bu saldırıların veri kayıplarına yol açması sonucu siber güvenlik konusunu ön plana çıkardı.

Dünyada veri trafiğinin son beş yılda 4 kat artış göstereceği, 2020 yılında internete bağlı çalışan yaklaşık 50 milyar cihaz olacağı, 2016 yılında toplam veri trafiğinin yüzde 66'sının bulut teknolojileri üzerinde olacağı tahmin ediliyor. Tüm bu gelişmeler devasa bir verinin oluşmasına ve bu veri trafiğinin ağlarda dolaşacağına işaret ediyor. Bu nedenle hemen hemen tüm ülkeler günümüzde milli savunma stratejilerine siber güvenlik politikalarını da dahil etmeye başladı.

Her anlamda vatandaşlarının tüm hayati bilgilerinin güvenliğini sağlamakla sorumlu olan ülkelerin milli savunma birimleri, böylesine değerli bir hazinenin yanlış ellere geçmesini engelleyecek sistemler geliştireceklerdir.

Diğer taraftan veriye yapılan zararlı saldırılar ve siber tehditler sürekli değişim ve gelişim gösteriyor. Önceleri daha amatörce ve bireysel eylemler şeklinde olan siber saldırılar giderek daha profesyonel ve organize suçlar şeklinde gerçekleşiyor. Bunlar arasında en yaygın suçlar olarak veri casusluğu, siber terör, finansal verilerin çalınması, kritik tesislere yapılan saldırıları sayabiliriz.

Peki ülkeler ve savunma sektörü siber tehditleri nasıl algılayacak, önceden tahmin edecek ve nasıl önlemler alacak? Savunma birimleri güvenlik risklerini nasıl yönetecek?

Siber güvenlik, ağ üzerindeki veri akışlarını anlık veya gerçek zamanlıya yakın olarak izleme ve analiz etme ihtiyacına yöneliktir. Çok çeşitli kaynaklardan gelen ve ağlardan geçen tüm verilerin anlık olarak izlenmesi, ağ faaliyetleri ve davranışlarının anlık kontrol edilmesi; hizmet reddi, kişisel verileri ifşa veya teşhir etme, web sitesi tahrifi, fikri mülkiyetin silinmesi ve başka şekillerde siber casusluk gibi şüpheli eylemleri tespit ve izole etmeye yarayabilir.

Devasa verileri izleme çalışması ancak ileri seviye, gelişmiş veri analiz yöntemleri kullanılarak yapılabilir. Ağ hareketlerinin izlenmesi, şüpheli davranışların, gizli veriye erişimin ve siber casusluk girişimlerinin tespiti ve önlenmesi, analitik çözümleri kullanarak yapılabilir. Analitik sistemlerin vaat ettiği çözümlerden yararlanmak için sağlam, güvenilir, ölçeklenebilir ve güvenli bir şekilde verilerin yapılandırılması, saklanması ve yönetilmesi gerekmektedir.

Veri analizi aynı zamanda tespit edilmeyen dolandırıcılık vakalarını ortaya çıkarmak, çalıntı, kopyalama gibi üçüncü şahıslar tarafından yapılan suistimal ve dolandırıcılıkların engellenmesini ve yeni kurallar geliştirmesini sağlar.

Sensör verisi analizleri

Ordumuzda yapılan teçhizat modernizasyonları ile beraber silahlı/silahsız taşıtların önemli bir kısmı sensörlerle donatılmaktadır. Bu sensörlerden toplanacak veriler ile önleyici bakımlar gerçekleştirilebilir. Özellikle uçak, tank veya otobüs gibi kullanımı kritik, harekat sırasında arızaya tahammülü olmayan araçlarda, sensör verisi ve bakım kayıtlarının analizi ile beraber parça hatalarının tahminlenmesi, güvenliğin artırılması ve operasyon maliyetlerinin azaltılması sağlanabilir.

Veri hacminin fazlalığı ve veri çeşitliliği, geleneksel veritabanı yaklaşımlarının hem pahalı hem de yetersiz kalmasına yol açmaktadır. Bu nedenle büyük veri teknolojilerinin kullanımı sensör verisinin analize dahil edileceği her senaryoda zorunlu hale gelmektedir. Doğru mimari ve teknolojik yaklaşımlarla çözüm oluşturulması gerekmektedir. Anomali analizleri ile beraber yol (path) analizleri, birliktelik (affinity) analizleri kullanılmalıdır.

Lojistik karar destek sistemleri

Savunma alanında lojistik geri plandaki en önemli desteklerden biridir. Her türlü malzeme akışı, stok takibi, bakım kayıtları ve teçhizatın göreve hazır olması ile ilgili bilgiler bir operasyonun gerçekleştirilmesinde karara etki eden faktörlerdir. Bu verilerin entegre, gerçek zamanlı, ilgili birimler tarafından kolay erişilebilir ve doğruluğu kesin şekilde sunulması önem arz etmektedir. Lojistik verileri üzerine kurulacak entegre analiz ve raporlama arayüzleri ile;

- Operasyonda teçhizatın güvenirliği sağlanır

- Bakım maliyetleri azaltılır

- Depola mamaliyetleri düşer

- Gerçek zamanlı stok takibi yapılır

- Stok planlama safhasında daha gerçekçi modeller ortaya çıkar

- Dağıtım içi görünürlük sağlanır

Tüm ticari firmalarda ve kamu kurumlarında olduğu gibi savunma alanında da büyük veri ve yeni analitik yetenekler ile ülke güvenliğinin sağlanmasında bilgiye dayalı karar alma desteklenerek maliyetler düşürülebilir, güvenlik seviyesi daha üst seviyelere çıkarılabilir ve oluşabilecek kayıplar en aza indirgenebilir.

 

Burak Biçen
YORUMLAR
Milli savunmada veri analizi ve kullanım alanları 17 MAYIS 2015 / 16:07 0 0
[...] http://www.btnet.com.tr/99336-milli-savunmada-veri-analizi-ve-kullanim-alanlari.html Share this:TwitterFacebookGoogleBunu beğen:Beğen Yükleniyor... [...]
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun