Bilişim 10 OCAK 2013 / 10:45

Microsoft yöneticileri parayı spora yatırıyor

Microsoft'un spor takımlarına ilgisi şaşırtıyor

Bir grup yatırımcıyla birlikte hareket eden Microsoft CEO’su NBA takımlarından Kings’i 500 milyon dolar karşılığında Seattle’a getirmeyi planlıyor. Yazılım devindeki birçok yöneticinin spora yatırımları ve ilgisi dikkat çekiyor.Yahoo Sports’ta yer alan habere göre, Chris Hansen ve Microsoft CEO’su Steve Ballmer’ın başını çektiği bir yatırımcı grup, uzun süre NBA’de boy gösteren Seaatle Supersonics’in 2008 yılında Oklahoma’ya taşınmasının ardından şehre yeni bir takım getirmeyi planlıyor. Son dönemde satılacağı yönünde dedikodular ortaya çıkan Sacramento Kings’i Seattle’a taşımayı düşünen grup, 500 milyon doları gözden çıkardı.

Lübnan asıllı Maluf Ailesi’nin elinde bulunan Kings için tarafların anlaşmaya çok yakın olduğu gelen bilgiler arasında yer aldı. Anlaşmanın detaylarında, Sacramento Kings’in iki yıl boyunca Seattle Supersonics’in daha önce maçlarını oynadığı KeyArena’da sahaya çıkacağı ardından yeni bir tesise taşınacağı bildirildi.

Henüz Sacramento Kings cephesinden konuyla ilgili net bir açıklama gelmedi. NBA’in eski yıldızlarından Kevin Johnson ise Sacramento’nun belediye başkanlığı görevini iki dönemdir yürütüyor. Johnson, “Takımın satılacağını biliyoruz ancak Sacramento’dan taşınmaması için gayret gösteriyoruz” açıklamasında bulundu. Kings, Sacramento şehrindeki tek ana spor takımı olduğu için şehirden gitmesinin ekonomik olarak kaybının oldukça fazla olmasından endişe ediliyor.

Kings takımını satın almak isteyen yatırımcılardan Chris Hansen, geçtiğimiz yıl şehir encümenin onay olarak 490 milyon dolara mal olacak yeni bir tesis inşa edilmesi için çalışmalarına başlamıştı.

Yazılım ve spor

Microsoft CEO’su Steve Ballmer’ın bu dev yatırımın içinde olmasının yanında Microsoft’un diğer üst düzey yöneticilerinin de ABD’deki spor takımlarıyla yakın ilişkisi olduğu biliniyor.

Microsoft’un kurucu ortaklarından Paul Allen, Ulusal Amerikan Futbol Ligi (NFL) takımlarından Seattle Seahawks ve NBA takımlarından Portland Trail Blazers’ın sahibi. Ayrıca Allen futbol takımı Seattle Sounders’ın da bir kısım hissesini elinde bulunduruyor. Uzun süredir Microsoft’un insan kaynakları bölümünün başında yer alan Lisa Brummel de WNBA’de yer alan Seattle Storm’un ortakları arasında yer alıyor.

Steve Ballmer’ın da basketbol tutkusu sıkça gündeme geliyor. Microsoft CEO’su maçlara gösterdiği ilginin yanında şirket kampüsünde çalışanlarla yaptığı çetin basketbol mücadeleleriyle de tanınıyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun