Bilişim 14 EYLÜL 2011 / 14:05

Microsoft ve Intel yollarını ayırıyor

PC sonrası dünyada Microsoft ve Intel'in yolları ayrılıyor

Intel gerçekleştirdiği toplantıda bundan böyle mobil dünya için Android işletim sisteminin arkasında duracağını açıklarken, Microsoft Windows 8 tarafına doğru dümen kırdı. İkili bundan böyle ayrı kulvarlarda yoluna devam edecek. Geçtiğimiz gün gerçekleştirilen toplantılarda Microsoft masaüstü bilgisayarlardan tabletlere kadar tüm platformlar üzerinde çalışacak ve ARM mobil işlemcilerle gayet güzel geçinecek şekilde tasarlanan Windows 8 işletim sistemini tanıtırken, neredeyse eş zamanlı olarak gerçekleşen Intel toplantısında Intel'in mobil işlemcilerinin Android tabanlı cihazlarda desteklenmesi için Google ile ilişkilerin güçlendirileceği mesajı geldi.

Bu ayrılığın Microsoft'un mobil aygıtları ve dokunmatik arayüzleri desteklemek üzere özel olarak geliştirdiği Windows 8 işletim sisteminin ARM işlemcilerle dost olacağını açıklamasından sonra belirginleşmeye başlaması dikkat çekici. İşin ilginç tarafı, ayrıntıları giderek şekillenen ve PC sonrası dönemde kimin gerçekten baskın olacağını şimdiden kestirmek de mümkün değil (ed: yine de ben oyunu Microsoft-ARM ikilisine veririm).

Bulut bilişimin ve mobil aygıtların bilgi işlem kavramını ve kullanıcı alışkanlıklarını kökten değiştirdiği, masaüstü sistemlere bilgi işlem gücü ve depolama alanı yığmanın giderek anlamsızlaştığı bir dünyada bakalım kazanan kim olacak.

Gigaom'un detaylı analizini bu adreste bulabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun