Bilişim 09 ARALIK 2011 / 16:15

Microsoft ve HP bulutta bir araya geliyor

Microsoft ve HP bulutta bir araya geliyor

İki dev şirket yapılan dört yıllık anlaşma çerçevesinde özel, genel ve hibrit bulut servislerini birlikte sunmak için işbirliğine gidiyor.Microsoft ve Hewlett-Packard bulut ürünleri satmak konusunda iş birliğine vardığını duyurdu. İki şirket, özel, genel ve hibrit bulut servislerini Microsoft’un iş uygulamalarında çalıştırmayı hedefliyor. Hizmetin bu ay sonunda ABD, İngiltere, Avusturalya ve Kanada’da kullanılabilir olması bekleniyor.

Exchange, SharePoint ve Lync Server’ı da içeren Microsoft uygulamaları, HP kurumsal bulut hizmetleri aracılığıyla hizmet olarak bulut üzerinden sunulacak. Genel bulut seçeneği Microsoft Office 365’i de içerecek.

Kullanıcılar, Microsoft ya da HP’den aldıkları veri merkezi hizmeti sonucunda istediği bulut hizmetini alabilecek. Yapılan anlaşmayla altyapı hizmetleri sunan HP’nin kurumsal servisleri, hizmet olarak yazılım modeline de geçmiş olacak.

Kullanıcılarına tüm servisleri sunmayı hedeflediklerinin altını çizen HP Kurumsal Servisler Pazarlama Direktörü Patricia Wilkey, anlaşmanın tasarladıkları bulut bilişim modeline tam anlamıyla uyduğunu aktardı.

Bu anlaşmanın sadece Microsoft’un erişimini artırmayacağını dile getiren Microsoft Kurumsal İlişkiler Grubu Başkan Yardımcısı Mark Hill, artık müşterilerin en yüksek esnekliğe kavuşarak istedikleri bulut bilişim çözümlerini alabileceklerini ifade etti.