Bilişim 21 MART 2011 / 07:40

Microsoft ve DorukNet bir araya geldi, DorukCloud'a hayat verdi

DorukNet, yaklaşık sekiz ay süren çalışma ve toplam bir buçuk milyon dolarlık yatırım sonucunda Türkiye’de Microsoft Hyper-V platformu üzerinde bulut bilişim (cloud) hizmetini veren ilk hosting firması oldu.

DorukNet’in yeni hizmet alanı olan DorukCloud ile olarak DorukNet Genel Müdürü Gökhan Erkman, DorukNet’in amiral gemisinin veri merkezi hizmetleri olduğunun altını çizerek önümüzdeki beş yıl içinde de bu alandaki güçlerini artırarak devam edeceklerini söyledi. Erkman, son beş yılda her yıl ortalama yüzde 20 büyüyen veri merkezi hizmetlerinin 2010 yılında yüzde 28’lik bir büyüme kaydettiğinin altını çizerek, hedeflerinin veri merkezi hizmetlerinin tamamını bulut bilişim altyapısı ile sunmak olduğunu ifade etti.Veri merkezine 1,5 milyon dolarlık yatırımDorukNet’in sahip olduğu veri merkezi büyüklüğünü 10 bin metrekareye çıkarmayı hedeflediklerini ve Antalya’daki felaket kurtarma veri merkezine ek olarak İstanbul’da farklı  konumlarda dinamik veri merkezlerini devreye alacaklarını açıklayan Erkman, şöyle devam etti: “Dinamik veri merkezi için ilk aşamada 500 bin dolarlık bir yatırım yaptık. Bu yatırım miktarına ek olarak yıl sonuna kadar bir milyon dolar daha yatırım yapmayı planlıyoruz. Yeni veri merkezinin devreye girmesiyle birlikte DorukNet dünya standartlarında bir veri merkezine sahip olacak."Microsoft Hyper-V platformu üzerindeki ilk hizmetDorukNet, DorukCloud hizmeti ile sanallaştırmanın getirdiği standartların yanında, sunduğu katma değerli servisleri ve tam çözüm paketleri ile Microsoft Hyper-V platformu teknolojisi üzerinde bulut bilişim hizmeti veren Türkiye’deki ilk hosting firması olacak.DorukNet’in 18 yıl boyunca veri merkezi hizmetlerine odaklanması, yatırımları ve bu alandaki deneyimi ile Microsoft’un yetkinliği ve teknik desteği ile birleşmesi bu alanda hizmet alacak kurumlar için önemli bir avantaj içeriyor. DorukNet’in yıllardır kurumsal yapılara özel olarak sunduğu hizmet ve teknik destek altyapısı, bulut bilişim yatırımı yapacak şirketler için önemli bir güvence oluşturuyor.DorukCloud ile ilgili detaylı bilgiyi www.dorukcloud.com adresinden edinebilirsiniz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun