Bilişim 10 NİSAN 2012 / 15:26

Microsoft'un araştırma sonucu: "KOBİ'ler buluta daha çok yatırım yapacak"

Microsoft: "KOBİ'ler buluta daha çok yatırım yapacak"

Microsoft’un KOBİ Bulut Araştırması’na göre önümüzdeki 5 yılda KOBİ’ler bulut hizmetlerine olan yatırımlarını iki katına çıkaracak. En az bir bulut hizmetinden faydalanan şirket sayısı da 3 yılda 3 kat artacak. Microsoft, Edge Strategies ile birlikte içinde Türkiye’nin de yer aldığı 13 ülkede 3 binden fazla KOBİ’nin bilişim yatırımlarına karar veren yöneticileri ile gerçekleştirdiği araştırmanın sonuçlarını duyurdu. Araştırmaya göre bulut hizmetlerine yatırım yapacak olan KOBİ sayısının önümüzdeki beş yıl içerisinde önemli derecede artacak.

“Microsoft Kobi Bulut Araştırması 2012” araştırma raporu, 2011 Aralık ayında Edge Strategies Inc. tarafından tasarlandı ve yürütüldü. Araştırma kapsamında tüm dünyadan 13 ülkede 2 ila 250 personel çalıştıran 3 bin KOBİ ile görüşüldü.

Görüşülen ülkeler Avustralya, Brezilya, Çin, Danimarka, Fransa, Almanya, Japonya, Rusya, Güney Kore, İspanya, Türkiye, Birleşik Krallık ve ABD olarak sıralanıyor.

Microsoft’un KOBİ Bulut Araştırması’nın sonuçları, bilgi teknolojilerine yatırım yapan KOBİ’ler arasında bulut hizmetlerinden faydalananların yüzde 59’unun üretkenliğinin arttığını gösteriyor. Bu oran bulut hizmetlerini kullanmaya başlamamış olan KOBİ’lerde ise yüzde 30 dolaylarında kalıyor.

Bulut hizmetlerini bugün kullanan KOBİ’lerin yüzde 63’ü önümüzdeki 12-18 ay arasında büyümeyi öngörüyor. Yüzde 55’i ise bu teknolojinin büyümelerine destek olacağına inanıyor.

KOBİ’lerin yüzde 50'si bulut bilişimin yatırımlarının daha da önemli hale geleceğini, yüzde 58’i ise bulut hizmetlerini kullanmanın şirketlerini daha rekabetçi kılacağını söylüyor.
Daha fazla seçenek, daha az endişe mi demek?

Araştırmada KOBİ’lerin buluta bakışı konusunda ortaya konan diğer çarpıcı noktalar şöyle sıralanıyor;

  • Bulut bilişim kullanmaya başlayanlar daha fazlasını yapmayı bekliyor.

  • Mevcut bulut kullanıcıları için esneklik büyük öneme sahip. Sadece e-posta takibi yapmak yerine doküman yönetimi, iletişim veya müşteri ilişkileri yönetimi gibi iş uygulamalarına olan talep gittikçe artıyor.

  • Güvenlik artık endişe kaynağı değil. KOBİ’lerin sadece yüzde 20’si verilerin bulutta, kurumiçi sistemlerden daha az güvenli olduğuna inanıyor.

  • Tüm KOBİ’lerin yüzde 36’sı ve orta ölçekli şirketlerin yüzde 49’u verilerin bulutta kendi sistemlerine göre daha güvende olduğunu düşünüyor.

  • KOBİ’ler yerel bir iş ortağından hizmet almanın önemli olduğunu söylüyor. KOBİ'lerin yüzde 31'i bunun kritik öneme sahip olduğunu düşünüyor.

  • KOBİ’ler bulut yatırımlarına yönelmek isterken, hangi hizmetlerin kendileri için en yüksek değeri sunabileceğini ve hangi hizmet sağlayıcısını seçeceğini belirleyemiyor.

  • KOBİ’lerin yüzde 60’ı yeni teknoloji ve hizmetleri uygulamak için, yüzde 52’si ise çalışanlarını eğitmek için yeterli kaynaklara sahip değil.

  • KOBİ’lerin yüzde 56’sı bilişim yatırımlarını ve bulut hizmetlerini tek bir kaynaktan almayı tercih ettiğini belirtiyor.Araştırmanın tamamına bu PDF dosyasından ulaşabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun