Bilişim 10 MAYIS 2011 / 09:03

Microsoft Skype'ı 8,5 milyar dolara satın alıyor

Microsoft Skype'ı 8,5 milyar dolara satın alıyor

Microsoft'un internet üzerinden sesli ve görüntülü haberleşme servisleri sunan Skype'ı 8,5 milyar dolar karşılığı satın aldığı kesinleşti. Resmi duyurunun gün içinde yapılması bekleniyor. Microsoft, internet üzerinde sesli ve görüntülü haberleşme hizmetleri sunan Skype'ı 8,5 milyar dolar ödeyerek satın aldı. Anlaşma kesinleşmeden önce Facebook ve Google'ın da Skype ile ilgilendiği biliniyordu.

Skype, geçtiğimiz yıl 860 milyon dolar gelir elde etmiş ve 264 milyon dolarlık operasyonel kâr elde ettiğini açıklamıştı. Google ve Facebook'un şirkete olan ilgisinin de 3-4 milyar dolar civarında olduğu tahmin ediliyordu.

Microsoft'un şirket varlıkları ve diğer masraflar dahil Skype için gözden çıkardığı 8,5 milyar dolarlık ücret, bu tekliflerle kıyaslandığında çok büyük bir yatırıma denk geliyor.

2003 yılında kurulan Skype, daha önce 2005 yılında 3,1 milyar dolara eBay'e satılmış, eBay de 2009 yılında aldığı fiyattan 1,2 milyar dolar zarar ederek elindeki Skype hisselerinin tamamına yakınını özel bir yatırımcı grubuna devretmişti (ed: eBay şimdi derdine yanıyordur).

Bu satın almanın Microsoft'un şimdiye kadar bir şirket için ödediği en yüksek değer olduğuna dikkat çekiliyor. Microsoft'un bundan önce satın alma için ödediği en büyük para 2007'de reklamcılık şirketi aQantive için gözden çıkardığı 6 milyar dolar olmuştu.

Peki ama neden?

Microsoft'un yaptığı bu hamlenin ardından akla gelen ilk soru şirketin zaten Windows Live Messenger gibi Skype'ı gölgede bırakacak kadar büyük bir servisi varken neden Skype'a bu kadar para ödediği. Zira Microsoft'un bireysel kullanıcılar için konumlandırdığı Windows Live Messenger ve profesyonel kullanıcılar için konumlandırdığı Lync 2010 servisleri üzerinde 330 milyon civarında aktif kullanıcı yer alıyor. Skype kullanıcılarının sayısı ise bunun üçte biri, yani 124 milyon.

Diğer yandan Skype'ın sunduğu bazı değerleri göz ardı etmemek gerek ki, Microsoft'un yatırımı da büyük ihtimalle bunların geliştirilmesiyle ilgili. Örneğin Skype'ın dünya çapında sabit ve mobil telefonları aramak için özel servisleri ve sabit telefon hizmeti bulunuyor. Bu servisler için para ödeyen abonelerin sayısı da 8 milyon civarında. Özellikle şirketin kurguladığı bu başarılı telefon entegrasyonunun MSN ve Lync servisleri için büyük katma değer sağlayacağı öngörülüyor.

Wall Street Journal'ın konuya dair haberini bu adreste bulabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun