Bilişim 29 HAZİRAN 2012 / 15:01

Microsoft RIM’e ortak oluyor (mu?)

Microsoft RIM’e ortak oluyor (mu?)

Research In Motion yönetimi ağır baskı karşısında her seçeneği gözden geçiriyor. Ağ bölümünün satışı ya da Nokia örneğindeki gibi Microsoft ile yakın bir ilişki kurulması bekleniyor.Kanadalı Blackberry üreticisinin girdiği zor durumdan Microsoft’la birlikte çıkma olasılığı gün geçtikçe artıyor. Nokia’nın düştüğü zor durumu mobil alana girmek için değerlendiren Microsoft, şimdi de RIM’e ortak olarak dokunmatik ekranlı Blackberry’leri Windows Phone 8 ile tanıştırmayı hedefliyor.

Piyasa değeri 4.1 milyar dolara düşen şirket, geçtiğimiz yıla göre hisselerinde yüzde 70’lik değer kaybı yaşadı. Blackberry 10 işletim sisteminin en erken 2013’te çıkabileceğini açıklayan RIM, Microsoft’u en önemli seçeneklerden biri olarak görüyor.

Geçtiğimiz aylarda Microsoft CEO’su Steve Ballmer, Nokia ile gerçekleştirdikleri iş ortaklığına benzer bir modeli RIM ile de yapabilecekleri konusunda girişimlerde bulunmuştu. Nokia, Windows ürünlerinin gelişimi için önemli miktarda nakit yardımı almış, cihazlarında Windows kullanmaya başlamıştı.

Şimdi de RIM’in hisselerinin bazılarının Microsoft tarafından satın alınacağı ve nakit ihtiyacının karşılanabileceği haberi Reuters’ta yer aldı. Bir başka iddia da RIM’in Blackberry 10 işletim sistemini geliştirmeyi bırakmak istemeyeceği.

Bir başka iddia da Microsoft’un RIM’de bulunan kablosuz ağ teknolojileri patentlerine talip olduğu yönünde. Önümüzdeki günlerde RIM ve Microsoft arasındaki ilişkilerin artacağı görülüyor. Blackberry'nin geçiş döneminde Windows yazılımlarını telefonlarında kullanması çok da mantıksız görünmüyor.