Bilişim 19 OCAK 2016 / 19:55

Microsoft Research'ın yeni projesi Room2Room

Microsoft’un üzerinde çalıştığı yeni teknoloji sayesinde Telepresence çözümlerinin çehresi değişecek gibi gözüküyor.

Microsoft, uzun bir süredir hologram teknolojileri üzerinde çalışıyor ve geçtiğimiz yıllarda duyurduğu artırılmış gerçeklik çözümü HoloLens’i birçok kişi tarafından ilgiyle takip ediliyor. Fakat Microsoft, çalışmalarını sadece bu yönde yapmıyor. MIT Technology Review’da yer alan habere göre Microsoft Research’ün üzerinde çalıştığı Room2Room projesi sayesinde bir başkasıyla aynı odadaymışçasına görüşme yapabilmek önümüzdeki yıllarda mümkün olacak. Kinect derinlik kamerası ve dijital projektör sayesinde aynı odada gerçek boyutlardaki bir görüntüyle görüşme yapılabilecek. Room2Room aslında Microsoft Research’ın daha önce üzerinde çalıştığı odaların duvarlarını kullanarak etkileşimli oyun oynanabilmesini sağlayan RoomAlive projesinin bir uzantısı.
Elbette Room2Room fikirden proje aşamasına geçmiş olsa da birçok kullanıcının ve şirketin şimdiden dikkatini çekmiş durumda. Projenin sonuçlarını hep beraber önümüzdeki yıllarda göreceğiz.  
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun