Bilişim 08 MART 2011 / 09:01

Microsoft, Nokia'ya bir milyar dolardan fazla para ödeyecek

Microsoft Nokia'ya bir milyar dolar ödeyecek

Microsoft, yapılacak anlaşma sonucunda Nokia’ya Windows tabanlı telefonların gelişmesi ve tanıtımı için 1 milyar dolardan fazla para ödeyecek.

Bloomberg’te yer alan habere göre, Microsoft’un bir milyar dolardan fazla ödemesinin yanı sıra Nokia’nın Windows kullandığı her telefon için Microsoft’a ödeme yapacağı da yapılacak anlaşmanın içinde yer alıyor. Anlaşma henüz imzalanmadığı için isminin açıklanmasını istemeyen bir yetkilinin verdiği bilgilere göre, anlaşma 5 yıldan fazla süreyi kapsıyor.Eğer anlaşma beklendiği gibi imzalanırsa ortaklıktan her iki taraf da finansal olarak fayda sağlamış olacak. Microsoft işletim sistemini tercih ettiğini 11 Şubat’ta açıklayan Nokia’nın hisselerde o günden bu yana yüzde 26’lık keskin bir düşüş görülüyor.Konuyla ilgili Microsoft cephesi açıklama yapmaktan kaçınırken, Nokia adına konuşan Laurie Armstrong, henüz son sözleşmenin imzalanmadığını, detayların anlaşmanın tamamlanmasından sonra paylaşılacağını açıkladı.CeBIT 2011’de deneme fırsatı bulduğumuz Windows Phone 7 işletim sistemli telefonların Android’in başarısını tekrar edebileceğini söyleyebiliriz. Şu anda pazar payı yeterince büyük olmasa da Microsoft’un işletim sistemi için önemli bir penetrasyon alanı bulunuyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun