Bilişim 04 NİSAN 2012 / 16:05

Microsoft Linux'ta ilk 20'ye girdi, peki ama neden Linux'a yardım ediyor?

Microsoft neden Linux'a yardım ediyor?

Linux Foundation'ın verilerine göre Microsoft, bir aralar şirketin CEO'su Steve Ballmer'ın kansere bile benzettiği Linux'un kaynak koduna katkıda bulunan şirketler arasında ilk kez ilk 20'ye girdi. Linux Foundation'ın en son açıkladığı verilere göre Linux işletim sisteminin kaynak koduna katkıda bulunan şirketler sıralamasında Microsoft, 17. sırada yer alarak ilk kez ilk 20'ye girdi. Microsoft'un Linux'a katkısı halen Red Hat, Novell, IBM gibi şirketler kadar ön planda değil. Ama bu yine de ilginç bir gelişme.

Bu durum, Microsoft'un kurumsal tarafta açık kaynak kodlu yazılımların kendi çözümleriyle birlikte kullanılacağını giderek daha çok kabul ettiği şeklinde yorumlanıyor. Linux Foundation, kurumsal sistemlerin yanı sıra giderek artan sayıda mobil cihazın Linux tabanlı işletim sistemlerinden destek aldığını ve Microsoft'un bu alana adaptasyonunun zorunlu olduğunu dile getiriyor.

Bu arada Linux Foundation'un paylaştığı rakamlarda Linux'un geliştirilmesiyle ilgili ilginç bir durum daha var. İnsanlar Linux'u hep böyle para almadan çalışan, bu işi hayır için yapan kişilerin geliştirdiğini veya katkı sağladığını düşünürler. Oysa verilerin söylediğine göre Linux'un geliştirilmesine katkıda bulunanların yüzde 75'i bu çabalarının karşılığında para alıyor.

Bu arada spotta Ballmer'in söylediği ifadelerin 2001 yılına ait olduğunu belirtelim ki o tarafta da bir merakınız kalmasın.

Bunca sözün üzerine aşağıdaki videoyu izlemek de fena olmayabilir.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=yVpbFMhOAwE[/youtube]
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun