Bilişim 04 NİSAN 2012 / 16:05

Microsoft Linux'ta ilk 20'ye girdi, peki ama neden Linux'a yardım ediyor?

Microsoft neden Linux'a yardım ediyor?

Linux Foundation'ın verilerine göre Microsoft, bir aralar şirketin CEO'su Steve Ballmer'ın kansere bile benzettiği Linux'un kaynak koduna katkıda bulunan şirketler arasında ilk kez ilk 20'ye girdi. Linux Foundation'ın en son açıkladığı verilere göre Linux işletim sisteminin kaynak koduna katkıda bulunan şirketler sıralamasında Microsoft, 17. sırada yer alarak ilk kez ilk 20'ye girdi. Microsoft'un Linux'a katkısı halen Red Hat, Novell, IBM gibi şirketler kadar ön planda değil. Ama bu yine de ilginç bir gelişme.

Bu durum, Microsoft'un kurumsal tarafta açık kaynak kodlu yazılımların kendi çözümleriyle birlikte kullanılacağını giderek daha çok kabul ettiği şeklinde yorumlanıyor. Linux Foundation, kurumsal sistemlerin yanı sıra giderek artan sayıda mobil cihazın Linux tabanlı işletim sistemlerinden destek aldığını ve Microsoft'un bu alana adaptasyonunun zorunlu olduğunu dile getiriyor.

Bu arada Linux Foundation'un paylaştığı rakamlarda Linux'un geliştirilmesiyle ilgili ilginç bir durum daha var. İnsanlar Linux'u hep böyle para almadan çalışan, bu işi hayır için yapan kişilerin geliştirdiğini veya katkı sağladığını düşünürler. Oysa verilerin söylediğine göre Linux'un geliştirilmesine katkıda bulunanların yüzde 75'i bu çabalarının karşılığında para alıyor.

Bu arada spotta Ballmer'in söylediği ifadelerin 2001 yılına ait olduğunu belirtelim ki o tarafta da bir merakınız kalmasın.

Bunca sözün üzerine aşağıdaki videoyu izlemek de fena olmayabilir.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=yVpbFMhOAwE[/youtube]