Bilişim 16 OCAK 2012 / 16:46

Microsoft iki ileri bir geri

Microsoft yerinde mi saymaya başladı?

Zayıf bilgisayar satışları Microsoft’un Windows odaklı kârını eritiyor. Şirket bu tablo karşısında yavaş yavaş yönünü, daha hızlı büyüme sergileyen mobil telefon ve tablet pazarına çeviriyor.PC satışlarında düşüş ve Tayland’daki sel felaketinin disk sevkiyatına olumsuz etkileri de şirketin satış beklentilerini olumsuz etkiliyor. Uzmanlara göre, birkaç çeyrek dönem bu belirsizlik sürecek.

Analistlerin bu temkinli yorumları, sektörel verilerle de destekleniyor. Gartner, yılın son çeyreğinde global PC satışlarının yüzde 1,4 oranında azaldığını bildirdi. Araştırma şirketinin tahmini, disk sürücü eksikliğinin bu yıl özellikle ilk yarıda etkisini hissettireceği yönünde. Gartner’in dikkat çektiği bir nokta, BBC News haberine göre, Microsoft’u daha da tedirgin edecek. Çünkü ‘PC talebinde sürekliliği olan düşük tüketici talebi’ ABD’de tatil alışverişi döneminde etkisini gösterdi. Intel’in pazara sunduğu hafif laptop’lara ilginin de beklenen seviyede olmadığı üzerinde duruluyor.

Tüm bunlar, oyun, sunucular, internet aramaları ve telefonlar gibi yelpaze genişletme çabalarına rağmen finansal başarısı büyük oranda bilgisayar satışlarına bağlı olan Microsoft için kötü haber. Wall Street’in satış beklentisi ikinci çeyrekte 20,9 milyar dolar. Bu da, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5 artış anlamına geliyor ve en büyük çeyrek dönem satışını ifade ediyor. Ama buna rağmen, kârlılık beklentileri pek o kadar umut verici değil.

Nokia Lumia 900 çok ilgi çekiyor

Şirkete dair beklentilerin temelinde ise geçtiğimiz hafta CES’te öne çıkan yeni Microsoft telefonlar ve yılın ilerleyen döneminde kullanıcıyla buluşacak olan Windows 8 var. CES’te CEO Steve Ballmer, son Windows yazılımını kullanan telefonları tanıtmak için sürekli ön planda olmuştu. Nokia’nın Lumia 900’u da çok ilgi çekti.

ABD pazarında Lumia 900, önyüzde kameraya sahip olacak ve kablosuz şirketlerin yeni yüksek hızlı network’lerinde çalışacak. Ancak bunun AT&T ile ABD pazarında yerini ne zaman alacağı belli değil. Benzer şekilde Microsoft; kendisini tablet pazarında güçlü bir biçimde konumlandırabilecek, mobil dostu, dokunmatik Windows 8’i ne zaman pazara sunacağını açıklamadı. Şirketin bu konuda tek yorumu beta versiyonun Şubat ayında çıkacağı, ki bu beta versiyonun anlamı; genelde tam sürümün bundan en az altı ay sonra pazarda olacağı şeklindedir. Bazı sektör gözlemcilerine göre, Windows 8’i kullanan makineler 2013 yılı başına kadar pazarda olmayacak. Bu da Apple’ın iPad’in önde götürdüğü 3 yıl anlamına gelecek.
ETİKETLER : microsoft windows
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun