Bilişim 06 MAYIS 2011 / 08:59

Microsoft: Google uygulamalarında gizli maliyet var

Microsoft: Google uygulamalarında gizli maliyet var

Microsoft ile Google arasındaki söz savaşı Google Apps’e sıçradı. Microsoft Çevrimiçi Servisler Yöneticisi Tom Rizzo, uygulamaların kurumlar için maliyet verimli bir çözüm olmadığını savundu.

Google Microsoft’un verdiği Office hizmetlerini internet üzerinden sunarak önemli bir pazar payı elde etti. Bu durum Microsoft’un canını sıkıyor. Öyle ki Google Docs gibi uygulamalar düşük maliyeti, kolay kullanımı ve her yerden erişimi ile kullanıcıların gözünde önemli bir yer edindi. Tom Rizzo’ya göre durum böyle değil.

Yaklaşık 100 küçük ve orta ölçekli işletmeyle görüştüklerini belirten Rizzo, bu şirketlerin yüzde 90’ının Google Apps kullandığını ancak Office uygulamalarında tercihin Microsoft Office olduğunu açıkladı. Açıklamada üretkenlik, güvenlik kaygısı ve çevrimdışı çalışabilme özelliği nedeniyle Microsoft Office’in tercih edildiği belirtildi.

Google Apps kullananların çoğunun Gmail ve Calendar kullandığını aktaran Rizzo, sadece beş kişiden ikisinin Google Doc kullandığını aktardı.

Gizli maliyet nerede?

Rizzo’ya göre, öncelikle Microsoft Office uygulamalarında çalışan bir işletmenin e-posta, dosya ve önemli verilerini Microsoft Exchange’ten Google Apps’e taşıması önemli bir zaman ve para kaybını ifade ediyor.

Bunun yanında BT yöneticisinin veriyi aktarmak ve senkronize etmek için üçüncü parti yazılımlara ihtiyaç duyması da negatif bir durum. Exchange’ten Google Apps’e verilerin taşınıp uyumlu hale getirilmesi işlemini Marketplace’ten satın almak isteyen işletmeler kullanıcı başına 20 dolar ödemek durumunda kalıyor. Ayrıca aktarılan dosyaların bazılarında oluşan hasarlar nedeniyle belgelerin kaybolması tehdidinin de bulunduğu belirtiliyor.

Son olarak Rizzo, kullanıcıları Google Apps konusunda eğitmenin getireceği maliyetlere dikkat çekti. Ayrıca Google Apps’in detaylı bir servis sunmadığını da aktardı.

Yazının tamamına http://blogs.technet.com/b/whymicrosoft/archive/2011/05/04/the-hidden-google-tax.aspx adresinden ulaşabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun