Bilişim 13 NİSAN 2012 / 12:11

Microsoft en büyük bulut hizmetini başlatıyor

Windows’un yaratıcısı, Hindistan’daki eğitim sistemine bulut desteği sağlayarak 7 milyon öğrenci ve yarım milyon öğretmene hizmet verecek.Bilişimin ülkelerdeki eğitim sistemlerinde çok daha fazla yer almaya başladığını görüyoruz. Ülkemizde de FATİH projesiyle öğrencilerin akıllı tahtalar, tablet bilgisayarlarla eğitim almasını amaçlıyoruz. Bu kez bilişim sektörünün bir kaç yıldır en önemli konu başlığı haline gelen bulut bilişimin eğitim sistemine doğrudan etkisi ortaya çıktı.

Microsoft, en büyük son kullanıcı bulut bilişim hizmetini Hindistan’da imzaladığı anlaşma ile duyurdu. Şirket, 7 milyon öğrenci ve yarım milyon öğretmen için bulut bilişim hizmeti sağlayacak.

Microsoft’un bedava sağlayacağı bulut hizmetlerinin içinde e-posta, Office web uygulamaları, anında mesajlaşma ve depolama yer alıyor.

Bulut bilişim kavramı özellikle kalabalık ülkelerin tasarrufları düşünüldüğünde oldukça avantajlı görünüyor. Ayrıca bulut bilişimin 2015 yılına kadar Hindistan’da 2 milyon yeni iş imkanı yaratması bekleniyor.