Bilişim 24 NİSAN 2012 / 08:44

Microsoft 'Dropbox' benzeri bulut servisi açıyor

Microsoft 'Dropbox' benzeri bulut servisi açıyor

Şirketin bulut stratejisinin ortasında bulunan SkyDrive, klasöre kaydettiğiniz her dosyayı aynı zamanda buluta taşıyan yeni özelliği ile kullanıcıların karşısına çıkıyor.Kişisel bulut servisleri hızla gelişiyor. Dev şirketler kullanıcıların dosyalarını bulutta saklayabilmeleri, paylaşabilmeleri için özel ortamlar yaratıyor. Bu ortamların en fazla bilinen, kişisel bulut hizmeti DropBox, Microsoft için de ilham kaynağı oluyor.

Microsoft’un blog sayfasından yapılan açıklamada, Skydrive’a birçok özellik eklendiği belirtiliyor. Bu özelliklerin başında, DropBox’ta olduğu gibi masaüstünde duran bir klasöre taşıdıklarımızın doğrudan senkronize olarak buluta taşınması yer alıyor. Windows ve Mac OS X Lion üzerinde çalışabilen yeni uygulamanın yanı sıra her SkyDrive kullanıcısına 7 GB’lık alan veriliyor.

Ayrıca Microsoft, iOS ve Windows Phone mobil uygulamalarının da güncellemelerinin geldiğini belirtti. Bunun yanında artık SkyDrive, uygulama olarak iPad’lerde de yer alabilecek.

Daha çok uygulama daha az depolama alanı

Yeni uygulamaların gelmesinin yanında, Microsoft bedava depolama alanını 25 gigabayttan 7 gigabayta indirdi. Peki, neden 5 ya da 10 değil de 7 gigabayt? Microsoft’tan yapılan açıklamaya göre, SkyDrive kullanıcılarının yalnızca yüzde 0.06’sı 7 gigabaytın üzerinde depolama alanı kullanıyor.

Eğer zaten SkyDrive kullanıcısı ve 4 gigabaytın üzerinde depolama alanı kullanıyorsanız, Microsoft otomatik olarak depolama alanınızı 25 gigabayta çıkarıyor. Eğer 4 gigabaytın altında kullanılıyorsa, 25 gigabayta yükseltilmesi için kullanıcının kendisinin işlem yapması gerekiyor.

Ödemeli servislerde ise yıllık 50 dolara 100 gigabaytlık alan sunuluyor. SkyDrive'a ulaşmak için https://skydrive.live.com/ adresini, açıklamanın tamamına ulaşmak için http://blogs.msdn.com/b/b8/archive/2012/04/23/the-next-chapter-for-skydrive-personal-cloud-storage-for-windows-available-anywhere.aspx [İngilizce] adresini kullanabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun