Bilişim 10 NİSAN 2012 / 11:13

Microsoft bir milyar dolara patent satın aldı

Microsoft AOL'dan 1.1 milyar dolara patent aldı

Şirketlerin geçtiğimiz yıl başlattığı patent savaşları, Microsoft’un AOL’un 800 patentini 1.1 milyar dolara satın almasıyla başka bir boyut kazanıyor.Microsoft son dönemde oldukça kızışan patent hakkı savaşına AOL’un 800 adet patentini 1 milyar dolara satın alarak dahil oldu. AOL, 800 patent satışından sonra reklam, araştırma, içerik üretimi, sosyal iletişim ağı, eşleştirme, multimedya ve güvenlik dahil stratejik teknolojileri kapsayan 300 patent hakkı ve uygulamaların kendi kontrollerinde kalacağını açıkladı. Finans çevreleri,  bu patent satış işleminden sonra AOL’un küçülmeye gideceğini ve uzun vadede dağılma sürecine gireceğini iddia ediyorlar.

Yahoo ve Facebook arasında gerçekleşen sosyal medyanın en büyük davasının değeri dahi hesaplanamazken, bu patent alımlarının öneminin arttığı görülüyor. Zira Facebook'un da kendini korumak için IBM'den patent satın aldığı ve karşı dava açtığı biliniyor.

AOL'un sonu mu geliyor?

Anlaşmanın duyurulmasıyla birlikte AOL hisselerinin değeri bir anda yüzde 43 yükselirken, bu durum söz konusu patentlerin ne denli önemli olduğu ortaya koyar nitelikte. AOL’nın elde edilen gelirin büyük bir kısmını hissedarlarına dağıtması bekleniyor.

Anlaşma hakkında konuşan AOL Başkanı ve CEO’su Tim Armstrong, Microsoft ile anlaşarak AOL’un hala kaliteli patent portföyüne sahip olduğunu ispatladığını ifade etti. Satış ve lisans anlaşmasının hissedarları için mevcut dolar değerinin kilidini açtığını söyleyen Armstrong, anlaşmayla birlikte AOL’nin uzun vadeli hissedar değeri yaratma stratejilerini agresif biçimde sürdürebileceklerini dile getirdi.

Microsoft’un satın aldığı patent haklarıyla ilgili neler yapacağı büyük bir soru işareti yaratırken, finans çevreleri AOL’un elindeki Netscape, Icq gibi değerli patentleri devretmesinin AOL’un sonunu hazırlayacağı konusunda fikir belirtiyorlar.