Bilişim 17 OCAK 2013 / 10:51

Megaupload davasında Kanada'dan ABD'ye cevap: "Bakamazsın hemşerim yasak!"

Megaupload davasında ABD aradığını bulamadı

Geçtiğimiz yıl gündemi bir hayli işgal eden Megaupload davasıyla ilgili olarak ABD yetkililerinin Kanada'dan "Şu sunucuların içinde ne saklıyorlarmış bir bakalım" şeklindeki talebi geri çevrildi. Bundan neredeyse tam 1 yıl önce ABD yönetimi Megaupload sitesinin tüm dünyadaki faaliyetlerine yönelik kapsamlı bir operasyon başlatmış ve sunucularda korsan içerik barındırıldığı iddiasıyla işin başındaki Kim Dotcom'u Yeni Zelanda'daki evinden aldırıp tutuklamıştı.

Kim Dotcom çoktan hapisten çıktı, hatta Mega adını verdiği yeni servisinin hazırlıklarına bile başladı ama ilk yaşanan artçı sarsıntının etkileri dinmiyor. Son olarak davada gözler kapatılan Megaupload sunucularının bir kısmını barındıran Kanada'ya çevrilmişti. Ancak ABD'nin Kanada'daki Megaupload'a ait 32 sunucu üzerinde yer alan bilgileri teslim etme talebi Kanada tarafından reddedildi. Sebep olarak da talebin amacının yeterince detaylandırılmamış olması gösterildi.

Bu arada Megaupload kullanıcıların dosya yüklemesine ve paylaşmasına dayalı bir servis olduğu için, sunucularında depolanan verinin önemli bir kısmının kullanıcılara özel kişisel verilerden oluştuğunu hatırlatmakta fayda var.
ETİKETLER : megaupload davası