Bilişim 14 HAZİRAN 2016 / 11:47

Makineler arası iletişim artıyor

Evam, Türkiye’de 1 Nisan 2016 tarihinden itibaren hayata geçirilen 4.5G yüksek hızda mobil internet hizmetiyle büyük ve hızlı veri analizinin daha önemli bir hale geldiğini belirtiyor.

Evam Kurucu Ortağı Can Alhas, firmaların ve tüketicilerin bu yeni gelişmeden etkileneceğini belirterek, şirketlerin gündeminde hızlı bilgi analizi yapmak ve bu analizler sonucunda ortaya çıkan bilgiye anlam katarak katma değerli sonuçlar üretmek olduğunu söyledi.

Bireysel ve ticari, hayatımızın her alanında etkinliğini artıracak olan nesnelerin interneti ve makineden makineye iletişimin birbirleriyle yakından ilişkili olduğunu açıklayan Can Alhas, 2020 yılında dünyada yaklaşık 21 milyar bağlantılı cihaz olacağının tahmin edildiğini, ayrıca bu cihazların kendi içinde ve birbirleriyle olan bağlantılarıyla üretecekleri verinin miktarı ve bu verinin aktarım hızının yüksek boyutlarda olacağını sözlerine ekledi.

Alhas, makineden makineye iletişimin halihazırda kullanılmaya başlayan örnekleri için şunları söyledi: “Günümüzde makineler arası iletişimde, hayatı kolaylaştıran ve verimlilik sağlayan birçok alanda uygulamalar başladı. Örneğin, smart grid -akıllı enerji ağları- sayesinde enerji talebine göre üretim santralleri anlık olarak optimum seviyede çalıştırılabiliyor; sağlık alanında akıllı kalp pilleri sayesinde, kalple ilgili herhangi bir sorun hastaneye veya doktora anında iletilebiliyor; bağlantılı araçlar sayesinde trafik yoğunluğuna göre araç bazında hız yönetimi yapılabiliyor; tarımcılıkta kullanılan gübreleme sistemleri, arazideki sensörler sayesinde doğru zamanda, doğru alana optimum gübreleme ile en fazla verimin alınmasını sağlıyor.”

Hızlı veriyi, çok hızlı işlemek önemli

Evam kurucu ortağı Can Alhas konuşmasını şu sözlerle tamamladı; “İster gerçek zamanlı pazarlama kampanyaları olsun, isterse enerji etkinliği sağlayacak üretim santralleri uygulamaları olsun, günümüzde hızla akan büyük verinin anlık olarak işlenip sonuç odaklı aksiyona dönüştürülmesi büyük önem taşıyor. 4.5 G’nin uygulamaya geçmesi, firmaların bu ihtiyaçlarının karşılanmasında özellikle mobil bağlantılı uygulamalarda büyük kolaylık ve verimlilik sağlayacak.

Buna ek olarak, bankacılık, telekomünikasyon, perakende, havayolları, sigortacılık, sağlık ve enerji başta olmak üzere birçok sektörde bu anlık verileri sonuca çevirerek, müşteri memnuniyeti, verimlilik, güvenlik, gelir artışı ve benzeri hedefleri sonuca dönüştürmek, Hızlı Veri (Fast Data) altyapılarıyla mümkün.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun