Bilişim 04 NİSAN 2012 / 16:59

M2M gelir oranı hızla artıyor

Telekomünikasyon şirketlerinin önümüzdeki yıllarda en önemli gelir kaynaklarından biri olması beklenen M2M konusunda Frost & Sullivan, öngörülerini açıkladı.Makineden makineye (M2M) uygulamalar, katılımcıların birbirine gitgide daha bağlı hale geldiği bir topluluk dahilinde genişlerken, telekomünikasyon şirketleri M2M alanında sundukları fırsatları çeşitlendirmenin yollarını arıyor.

Bu gelişmeyi değerlendiren Frost & Sullivan'a göre, Avrupa'daki ayrık M2M gelirlerinin toplam M2M gelirlerine oranı, 2010'daki yüzde 3'lük orandan 2011 yılında yüzde 4.2'ye yükselmiş durumda. Bu oranın 2017 yılına kadar yüzde 20'nin üzerine çıkacak düzeyde önemli bir artış göstermesi ve M2M verilerinin kazanç haline gelmesi, büyüme öngörüleri açısından anahtar faktörlerden biri olarak değerlendiriliyor.

Müşterilere yönelik M2M uygulamaları, e-kitap okuyucularından dijital bağlantılı fotoğraf çerçevelerine kadar ufak boyutlu, taşınabilir tüketici elektroniği ürünlerine odaklanmış durumda.

Frost & Sullivan'ın, Endüstri Araştırmaları Baş Sorumlusu Yüri Zhong, Telcos açısından 2012'nin süregelen girişimlerine ek olarak tüketiciye yönelik M2M fırsatlar geliştirmeye başlayacağı yıl olacağını belirtiyor. Zhong, bu durumun ancak tüketiciler için güçlü bir marka konumuna sahip olan ve kapsamlı bir dijital teknolojiye sahip şirketler tarafından yakalanabileceğini de ifade ediyor.

Tüketici elektroniği, güvenlik ve sağlık bakım sektörleri öne çıkıyor

Zhong, Frost & Sullivan olarak Avrupa'da tüketici elektroniği, güvenlik/izleme ve sağlık bakım gibi sektörlerde M2M fırsatlarını takip ettiklerini belirtiyor. Akıllı cihazların geniş ölçekte yaygınlık kazanması nedeniyle özellikle tüketici elektroniğindeki pazar potansiyelinin farkında olduklarını belirten Zhong, bunun yanı sıra, gelecekte akıllı veya bağlantılı cihazların kullanım alanının daha da artmasıyla büyüme eğrisinin daha da yükseleceğini vurguluyor.

Zhong ayrıca, kişisel evde bakım/sağlık aygıtları ve kişisel navigasyon cihazları gibi endüstriyel aygıtlara yönelik talepte yaşanan artışa da dikkat çekiyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun