Bilişim 20 TEMMUZ 2012 / 13:37

Londra Olimpiyatlarının BT altyapısı Atos'a emanet

Dünyanın en büyük spor karşılaşması olarak adlandırılan ve bu yıl 8.5 milyar bilgisayar ve akıllı cihaz erişiminin beklendiği “Londra Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları”nın BT altyapısı oyunlar boyunca Atos’un 350 “İş Teknolojisti” tarafından yönetilecek.Bu yıl İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenecek “2012 Yaz Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları”, 27 Temmuz’da başlıyor. 12 Ağustos’a kadar sürecek olan bu nefes kesen mücadelenin tüm BT altyapısı, Atos tarafından kuruluyor ve yönetiliyor.

Salt Lake City 2002’den bu yana olimpiyatların dünya çapındaki BT ortağı olmayı sürdüren Atos’un yaklaşık 200 bin saat süren testlerden geçirerek hazırladığı bu altyapıyı, toplamda 3 bin 500 teknoloji uzmanından oluşan bir takım, 900 sunucu, 1.000 ağ ve güvenlik cihazı ve 10 bin’e yakın bilgisayar üzerinden yönetecek. Oyunların işlem bilgilerinin planlanması, gerçek zamanlı sonuç takibi ve bildirimi, sistem güvenliğinin sağlanması, oyun sırasında verilerin işlenmesi gibi hizmetlerle tüm teknolojik destek, Atos güvencesiyle sağlanacak.

Olimpiyatlar için 8.5 milyar cihazın internete bağlanması bekleniyor

17 gün boyunca, 26 spor dalında yaklaşık 10 bin 500 sporcunun yarışacağı etkinlik, bugüne kadar gerçekleştirilen en büyük olimpiyat mücadelesi olarak adlandırılıyor. Diğer rakamlar da organizasyonun büyüklüğünü gözler önüne seriyor. Öyle ki olimpiyatlara yapılan akreditasyon sayısı 200 bini geçmiş. 70 bin gönüllünün çalıştığı yarışları 2 milyardan fazla insanın televizyonları başından izlemesi bekleniyor.

Akıllı cihazların yaygınlaşması da, olimpiyatların BT altyapısının kritikliğini artırmış durumda. Son yapılan Pekin Olimpiyatları’na göre bu yıl veri miktarının yüzde 30 artması öngörülüyor. 2012 yılı itibariyle 8.5 milyar bilgisayarın, akıllı telefonun ve tablet bilgisayarın olimpiyatlar için internete erişmesi bekleniyor.

Atos'un 6. organizasyonu olacak

Atos Türkiye CEO’su Orhan Akbulut, Londra Olimpiyatları’nın bugüne kadar düzenlenmiş en büyük olimpiyatlar olmaya hazırlandığını açıklıyor. “Bu da devasa bir bilişim operasyonu anlamına geliyor” diyen Akbulut, “Atos için 1992’de başlayan olimpiyat macerasını 2002 yılından bu yana, ‘Olimpiyat Oyunları’nın resmi bilgi teknolojileri ortağı olarak sürdürüyoruz. Paralimpik Olimpiyatlar da eklendiğinde, 2012 Londra Olimpiyat Oyunları Atos’un içinde bulunduğu 6’ıncı organizasyon olacak. Ve her seferinde olduğu gibi Atos bu yıl da olimpiyat komitesiyle birlikte olimpiyat ruhunu hakkıyla yaşatabilmek için titizlikle çalışıyor” diye konuşuyor.

0,3 saniyede sonuçlar ekranlara yansıtılacak

Atos, Londra Olimpiyatları için hazırladığı BT altyapısında, birçok ‘ilk’e imza atıyor. Olimpiyatlarda ilk kez ‘Yorumcu Bilgi Sistemi (CIS)’ teknolojisi kullanılarak, sonuçlar, stadın canlı yayın bölümlerindeki dokunmatik ekranlı bilgisayarlara 0,3 saniyede gönderilecek. Bu teknolojiyle spikerler, izleyicilerin coşkulu seslerini duymadan sonuçlarla ilgili bilgi sahibi olacak.

Ayrıca ‘Info+’ teknolojisi ile 10 bin 500’den fazla fazla sporcunun yanı sıra spor yetkililerinin ve medya mensuplarının oyunlarla ilgili tüm bilgilere, programlara anında ulaşmalarını sağlayacak.

Tüm izleyicilerin kendi cihazlarıyla yer alacağı Olimpiyat Oyunların’da Atos, cihaz ne olursa olsun, herkese bilgiye doğru formatta ulaştıracak.

Rakamlarla olimpiyatlar

  • Olimpiyat oyunları 17 gün sürecek.

  • 26 spor dalında 10 bin 500 sporcu yarışacak.

  • Toplam 300 etkinlik gerçekleşecek.

  • Mücadeleler 94 olimpik alanda yapılacak.

  • 200 bin akreditasyon gerçekleşti.

  • Teknoloji alt yapısında 900 sunucu sistemi bulunuyor.

  • 1000 ağ ve güvenlik birimi mevcut.

  • 10 bine yakın bilgisayar kullanılacak.

  • Oyunlar için 200 bin saat test yapıldı.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun