Bilişim 28 MART 2013 / 14:55

Lenovo Trabzon'da dijital dönüşümü başlattı

Lenovo, KOBİ’lere online dünya ile ilgili son gelişmeleri anlattığı projesi için alanında uzman konuşmacılarla Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğinde 28 Mart tarihinde KOBİ’lerle buluştu.Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası’nda gerçekleştirilen toplantıya konuşmacı olarak Emin Çapa - CNN Türk Ekonomi Müdürü, Tumin Gültekin – PwC Risk Süreç ve Teknoloji Hizmetleri Şirket Ortağı, Gülfem Çakmakçı - Lenovo Türkiye Genel Müdürü katılarak online dünya ve online dünyada iş fırsatları ile ilgili bilgiler verdiler.

Lenovo Türkiye Genel Müdürü Gülfem Çakmakçı projenin çıkış noktası ile ilgili olarak şunları söyledi:
“SMB DigitalScape yaptığı araştırmada, aralarında Türkiye’den 800 binden fazla KOBİ’nin web sitesinin de bulunduğu, 14 ülkeden 4.5 milyonu aşkın KOBİ’nin web sitesini analiz etti. Çıkan verilerine göre birçok KOBİ’nin web sitesinin olmadığı, web sitesi olanların da web sitelerinin arama motorlarında bulunabilmesi için gerekli olan teknik altyapıya sahip olmadığı görüldü.”

Türkiye’deki KOBİ’lerin sadece sadece yüzde 37’sinin internet sitesi var ve mevcut sitelerin yüzde 99’u mobil cihazlarla uyumlu değil. Yani tablet bilgisayar ve cep telefonuyla bağlanan kullanıcılar ya sayfaları açamıyor, ya da düşük kaliteli sonuçlar elde ediyor.

Gülfem Çakmakçı konuşmasına şu sözlerle devam etti:
“Türkiye’de 2 milyonu aşkın KOBİ var. Ve KOBİ’ler her zamankinden daha büyük değere sahipler ve küresel rekabetin odağındalar. Ancak kobilerin online dünyada yeterince yer alamadığını görüyoruz. Web sitelerin ana sayfalarında olması zaruri olan bilgiler yer almıyor. Örneğin, yüzde 98’inin adres ve ulaşım bilgisi, yüzde 73’ünün telefon numarası ve e-posta adresi yok. Aynı şekilde, sitelerin yüzde 90’ının sosyal medya bağlantıları yani Facebook ve Twitter bağlantısı eksik. KOBİ’lerimizin sitelerinin yüzde 98’i e-ticaret için uyumlu değil. Tüm bu verilerin ışığı altında biz de Lenovo olarak dünyanın lider internet cihazı üreticisi olarak 2012 yılında ‘Lenovo ile KOBİ’lerde Dijital Dönüşüm’ projesini başlattık ve il il dolaşarak KOBİ’leri bilinçlendiriyoruz.”
ETİKETLER : lenovo
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun