Bilişim 19 EYLÜL 2012 / 17:23

Lenovo bulut bilişim şirketini satın aldı

Lenovo Stoneware'ı satın aldı

Dev şirket, hızla büyüyen bulut bilişim alanında yer almak için satın alma gerçekleştiren şirketler kervanına katıldı.Dünyanın en büyük ikinci kişisel bilgisayar üreticisi Lenovo, ABD’nin küçük sayılabilecek yazılım şirketi Stoneware’ı bünyesine kattı. Satın almanın 2012’nin sonuna kadar gerçekleşeceği bilgisi verilirken, finansal rakamlar açıklanmadı.

2000 yılında kurulan ve bulut bilişim ile ağ yönetimi üzerine yoğunlaşan şirket, webNetwork ürünüyle öne çıktı. Bu ürün sayesinde kullanıcılar, özel ve genel bulut hizmetlerinin yaratılmasına olanak bularak masaüstünden erişim sağlayabiliyor. Platform, HTML5 tabanlı masaüstünde bulut tabanlı depolama ve uygulamalara erişim imkanı sunuyor.

Lenovo’dan yapılan açıklamada, bu satın almayla birlikte Stoneware’in teknolojileri kullanılarak bulut hizmetlerinin genişletileceği ve eğitim ile kamu sektörlerinde daha fazla pazar payı alınacağı belirtildi. Ayrıca Stoneware ürünlerinin de zaman içerisinde geliştirilerek tüketicilere bulut hizmeti olarak döneceği bilgisi verildi. Bunun yanında Lenovo, portföyüne yeni teknolojiler katarak kurumsal ve bireysel bulut bilişim alanlarındaki yeteneklerini artırarak, tüm cihazlar arasındaki içerik erişimini sağlamak, böylece kendi cihazını getir (BYOD) eğilimini yakalamak istiyor.

Stoneware’ın çözümlerinin henüz ne zaman Lenovo çözümlerinde görüleceği bilinmezken, PC sonrası dönem için hazırlığın şimdiden yapıldığı bligisi verildi. Bu arada Stoneware’ın mevcut müşterilerine webNetwork ve LanSchool araçlarının hizmet vermeye devam edeceği açıklandı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun