Bilişim 08 MAYIS 2012 / 14:27

Lenovo bilgisayarlar sessizliğin ilhamını baykuşlardan alıyor

Lenovo sessizliğin ilhamını baykuşlardan alıyor

Lenovo mühendisleri, baykuşların sessiz uçuşundan ilham alarak oluşturdukları sessiz fan pervaneleri sayesinde dizüstünde fan gürültüsünü tarihe karıştırmaya hazırlanıyor. Lenovo mühendisleri, karşılaştıkları mühendislik sorunlarına doğadan aldıkları ilhamlarla çözüm üreten yaklaşımlara bir yenisini daha ekledi. Bu defa baykuşların kanat yapısını soğutucu pervanelerine uyarlayarak dizüstü bilgisayarların soğutucularından gelen rahatsız edici sesleri ortadan kaldırmayı hedefliyorlar.

Lenovo mühendislerinin baykuşların sessizliğinden esinlenerek oluşturdukları bu teknolojide, özellikle baykuşların avlarına hücum ederkenki sessiz uçuşlarından elde edilen gözlemler kullanılmış.

Bu gözlemden yola çıkan Lenovo mühendislerinin, baykuş kanatlarının aerodinamik yapısından esinlenerek, pazarın en sessiz fan pervanelerini oluşturmayı başardıkları belirtiliyor.

Yeni tip pervaneler, Lenovo'nun ThinkPad serisi dizüstü bilgisayarlarında kullanılıyor.
YORUMLAR
ercan 08 MAYIS 2012 / 16:57 0 0
ama ne komik :) sürekli hayvanlardan ilham alıyorlar... sonra da yaratıcı olmak lazım falan filan:) hehehe
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun