Bilişim 16 ŞUBAT 2016 / 09:40

Kurumsal mobil cihaz yönetimi Sophos ile değişiyor

Sunduğu ağ ve güvenlik çözümleriyle bilgi sistemleri güvenliğinde hizmet veren şirketler arasında yer alan Sophos, kurumsal mobil cihaz yönetim çözümü Sophos Mobile Control 6.0’ı duyurdu.

Sophos Mobile Control 6.0, beraberinde gelen Sophos Secure Email çözümüyle aynı mobil cihaz üzerinde kişisel ve kurumsal bilgilerin birbirinden tamamen ayrı olarak güvenle bir arada yer alabilmesini sağlıyor. Ayrıca kurumsal verilerin korunmasına yönelik sunduğu yeteneklerle, bilgi teknolojileri yöneticilerinin basit ve kullanışlı bir arayüz üzerinden organizasyondaki tüm mobil cihazları denetim altında tutabilmesine yardımcı oluyor.

Sophos Mobile Control 6.0 ile birlikte gelen Sophos Secure Email, mobil cihazlardan kaynaklanan kurumsal veri sızıntılarını önlemek üzere e-posta, takvim ve kişilerden oluşan hassas kurumsal bilgilerin mobil cihaz üzerinde tamamen izole edilmiş güvenli bir bölgede tutulmasını sağlıyor. Böylece kişisel ve kurumsal verileri birbirinden kesin çizgilerle ayırarak, kullanıcıların kişisel gizliliğini ihlal etmeden kurumsal verilerin güvenli bir şekilde yönetilebilmesini sağlıyor.

iOS ve Android’in farklı sürümleriyle uyumlu olan Sophos Mobile Control 6.0’ın özellikleri arasında mobil cihazlarda çalışma ortamının güvenliğini artıran Sophos Secure Workspace adlı çözümler de yer alıyor. Böylece çalışanlar Corporate Browser ile şirket web sitelerine ve web kaynaklarına güvenle erişerek, paylaşılan dokümanlar üzerinde zaman ve mekandan bağımsız olarak birlikte çalışabiliyor.
Sophos Mobile Control 6.0, ayrıca çalışanlara Dropbox, Google Drive, Microsoft OneDrive ve Egnyte gibi popüler bulut tabanlı depolama ortamlarında yer alan dosya ve belgeleri için farklı seviyelerde erişim yetkileri atama imkanı sunuyor. Mobil cihazlar ve bulut depolama servisleri arasındaki dosya aktarımı, Sophos SafeGuard ile şifrelenerek bilgi transferinin güvenliği garanti altına alınıyor.

Mobil platformları hedef alan zararlı yazılımlar çoğaldıkça, enfeksiyon bulaşmış mobil cihazları sorun çözülene kadar karantinaya almak kurumsal bilgi sistemleri yöneticileri için önemli bir ihtiyaç haline geliyor. Verizon’un yayınladığı 2015 Veri Sızıntıları Araştırma Raporuna göre, günümüzde saldırıların yüzde 95’ten fazlası kullanıcı cihazları üzerindeki kişisel verilerin ele geçirilmesi ve bu bilgilerin web uygulamalarına giriş için kullanılması yoluyla gerçekleştiriliyor.

Mobil cihaz güvenliği, özellikle geniş bir coğrafyada dağınık iş gücüne sahip olmakla birlikte kaynak kullanımı konusunda hassas olan orta ölçekli şirketler için önemli bir sorun oluşturuyor. CompTIA’nın Eylül 2015’te birçok nesli bir arada barındıran işgücüne yönelik yaptığı araştırmanın sonuçlarına göre, küçük ve orta ölçekli şirketlerde “İşe Kendi Cihazını Getir” (BYOD) yaklaşımı yüzde 46’ya ulaşırken, büyük şirketlerde bu oran henüz yüzde 28 seviyesinde. Bu da özellikle küçük ve orta ölçekli şirketler için mobil cihazların güvenle yönetimine dair çözüm ihtiyacını ön plana çıkarıyor.

Sophos Mobile Control 6.0, kötü amaçlı yazılım ve istenmeyen uygulamaların yanı sıra üreticinin izni dışında müdahale edilerek root ve jail break işlemi uygulanmış mobil cihazları da tespit edebiliyor. Bu gibi riskli durumlarda sistem cihazı ağdan izole ederek şüpheli erişimi engelleyebiliyor. Tüm bu işlemler arka planda, kullanıcıların verimliliğini etkilemeden ve hassas verilerin güvenliğini riske atmadan gerçekleştiriliyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun